Statek Lüftnerka

Pojmenování Lüftnerka patří komplexu historických zemědělských budov původně viničného statku. Pozemky i budovy kupují 17. 1. 1841 sládek Josef Lüftner a jeho žena Rosálie. V Plzni vlastnili ještě dům se sladovnou v dnešní Roosveltově ulici. I zde chtěli zřídit pivovar a sladovnu, o čemž svědčí zdejší hluboké sklepy. Bohužel jejich záměr tenkrát neschválilo právovárečné měšťanstvo. A tak sem přenesli lihovar a pálili zde pálenku.
Od roku 2001 je statek opět funkční, nyní je rozdělen na dvě části. V severní části se nachází vlastní statek. Horní budova je členěna na tři části – vlastní stáje, výstavní síň a půdní expozice. S rekonstrukcí stáje se začalo v roce 1999 a s částečnými opravami spodní budovy v roce 2001. Ve stájích jsou boxy pro koně, ustájení pro skot a kozy s řadou nářadí a nástrojů, požívaných v minulosti k chovu a získávání produktů z domácích zvířat.
Půdní prostor sloužil až do roku 2018 k chovu sov (výr velký a sova pálená) a jako sklad slámy a sena. Vystaveny zde byly také exponáty strojů a nářadí používaného na statku. V roce 2018 byly půdní prostory věnovány dětem. Celá půda byla přestavěna v dětské hřiště, které v této části zahrady výrazně chybělo.
Vlevo od vstupu do výstavních prostor je ukázka vinného sklípku. V západní části statku se nachází vzdálenější výběh pro skot, ale také expozice včel.
Rekonstrukce spodní budovy byla dokončena v roce 2005 a o rok později se zde otevírá i dobová hospoda a Zooškola.
Jižní část tvoří budova postavená do tvaru písmene U. Zde je nezbytné zázemí pro přípravu krmení, dále sklepy a sklady pro ukládání úrody, kovárna, truhlárna i část kontaktní - hladící koutek. Velice důležitou součástí je Expozice bydlení na počátku 20. století.
V horní budově statku jsou stáje pro koně plemene českomoravský belgický kůň, krávy plemene česká červinka a plemena kozy domácí. Venkovní prostory kolem statku byly využity k vybudování výběhů pro domácí zvířata a byly doplněny drobnými stavbami pro prasata, králíky, nutrie, slepice, husykachny a ovce. Volně se po statku pohybuje jen hlídací pes a kočky domácí.
Skupiny strojů v areálu statku jsou uspořádány tematicky a podle účelu. Jsou to stroje na zpracování půdy, na setí a sklizeň, včetně posklizňové úpravy.
Kromě těchto skupin strojů je zde vidět celá řada dalších strojů, nářadí a náčiní používaných v minulosti. Jsou to například různé vozy, vozíky, voznice apod.
V okolí statku je možné vidět okrasnou i bylinkovou zahrádku, starobylé odrůdy ovocných stromů i políčka s ukázkou zemědělských plodin. V roce 2017 došlo na statku k proměně. Záměrem bylo nahradit cizokrajná plemena i rostliny za naše národní, a tak došlo postupně k podpoře snaze chovat i pěstovat naše národní plemena a kultivary rostlin vyšlechtěné našimi předky či kolegy. Kolekce okrasných pelargonií, jiřinek, kosatců, růží či např. jahodníků návštěvníky statku o této snaze snad přesvědčí.

Lesní výběh medvědů hnědých byl otevřen v roce 1998. Na rozloze necelý 1 ha v prvních letech…číst dále
Vnější omezeníOd 1. 3. 2019 bude z důvodu rekonstrukce části ulice Pod Vinicemi těsně u zoo, možné…číst dále
Na statku Lüftnerka bylo otevřeno nové dětské hřištěNa půdě horní budovy z roku 1829 vzniklo zbrusu…číst dále
Expozice Filipíny přináší do Zoo Plzeň motýly a krokodýly• v expozici žijí krokodýli filipínští,…číst dále
Občerstvení Giftshop Webkamery Přírůstky Veřejná krmení Sponzoring a adopce
Otevírací doba

duben–říjen: 8.00–18.00
listopad–březen: 9.00–17.00

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:100 Kč
děti, studenti, senioři: 70 Kč
rodiny (2+2):                      310

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:240 Kč
děti a studenti:170 Kč
rodiny (2+2):770Kč

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Zoo
Akva-Tera