březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Ve čtvrtek 16. února přicestoval za dvěma plzeňskými samicemi nový samec zubra evropského Omar ze ZOO Olomouc. V historii plzeňského chovu od roku 1997 by se měl stát třetím chovným býkem po legendárním Cvukovi a majestátním Arbovi. Víte, že podle klíče plemenné knihy začínají jména všech mláďat z Plzně na písmena "On"? Už jsme tu tak měli Ontaria nebo Onyxe. Zubři Onica a Ony jsou součástí programu Return of the European Bison to the Caucasus a již se prohánějí v národním parku v Azerbajdžánu.Další fotografie a informace na FB Zoo Plzeň a FB Zoo Olomouc.Foto ze zabydlování v Plzni: Olga Kezniklová
V pondělí 13. února kolem 13 30 dorazil ze Zoo Praha samec tygra ussurijského Rádža. Vystřídal tak samce Tibera, který minulý týden zamířil opačným směrem.
V pondělí 16. ledna se v zázemí pavilonu afrických kopytníků narodila kobylka zebry bezhřívé. Matkou je zkušená osmnáctiletá Tosia a otcem třináctiletý Kim.Zebry bezhřívé Zoo Plzeň chová od roku 2020, kdy byli dovezeni rodiče hříběte z polské Zoo Borysew. V tom samém roce byl ukončen dlouholetý chov zeber Chapmanových.Hříbě je prozatím očím návštěvníků skryto v teplé stáji, ale za příznivého počasí bude chodit i v zimním období na kratší dobu na venkovní výběh. -mp- 31.1. 2023Foto: František Maňhal a Kristýna Rothová
Máme první přírůstek roku 2023!A nenechal na sebe dlouho čekat. V pondělí ráno přivítal chovatele na statku Lüftnerka samec plemene kozy domácí – kozy girgentánské (původem ze Sicílie), který se narodil v noci z 1. na 2. ledna. V Plzni je chováno už více než 20 let. Mezi první lednové přírůstky tradičně patří jehňata a kůzlata ze statku, nebo obyvatelé terárií, výjimkami byly rybky nebo v roce 2020 mládě šimpanze .
První sameček v historii českých i slovenských zoo se vylíhl dne 9.6. 2022. Jedná se rovněž o první mládě otce i matky; rodiče pocházejí: otec z Weltvogelpark Walsrode (SRN), matka z Vogelpark Avifauna (NED).První papoušci chocholatí přišli do plzeňské zoo již v roce 2018. K sestavení harmonického chovného páru došlo však až v roce 2021. Jsou chování v expozici Nové Kaledonie společně s kagu chocholatými (v Asijské zahradě) nad Pavilonem Zlaté rybky. Samotný odchov probíhal v květnu a červnu, kdy samice na začátku května zasedla na snůšku a po cca 21 dnech vyseděla dvě mláďata. Odchované mládě bylo určeno jako samec. I v Evropských…
V prosinci roku 2022 rozšířil kolekci plzeňské zoo druh zde dosud nikdy nechovaný; lemur korunkatý. Získán byl pár a plzeňská zoo se stala 40. v Evropě, která je chová. Jádrem chovu jsou hlavně francouzské a britské zoologické zahrady. Prvním chovatelem v ČR byla ostravská zoo, plzeňský pár je ale v tuzemsku nyní jediný. Samice narozená v Zoo Avifauna Alphen přijela z holandského Zooparcu Overloon a samec z francouzské zoo Parc des Félins Nesles. K vidění jsou v pavilonu Madagaskar, což je první patro budovy nad prodejnou suvenýrů.-mv- (21.12.2022)Foto: Kateřina Misíková
Od konce srpna potěšilo chovatele několik zajímavých přírůstků* narození paterčat mangusty žíhané* odchov pěti kapybar (*2.9., matka Senta)* příchod samice lamy vikuňa ze Zoo Brno
U sovek bubuk se zabydlel první kivi v PlzniSpolečnou expozici s novozélandskými sovkami nedaleko plameňáků a Tropického pavilonu obývá od letošního léta kivi hnědý. Je to nelétavý pták ze Severního ostrova Nového Zélandu s noční aktivitou. V současnosti žije 5 druhů kivi.Kivi se jmenuje Tuatahi (což znamená první a je to pro chov v Plzni dosti symbolické), v neděli 18. září mu budou 4 roky. Přijel z Vogelparku Avifauna v Alphenu v Nizozemí. Krmí se hlavně žížalami. Tento druh chová aktuálně pouze 7 zahrad v Evropě a plzeňská zoologická zahrada je po Zoo Zlín druhá v ČR, tam se vůbec poprvé kivi objevil v roce 2014.14.9.…
Novým vzácným druhem, získaným v roce 2021, se stal zajíc bělák (Lepus timidus) z německé zoo Tierpark Schönebeck. Návštěvníci je naleznou v expozici Sibiřský srub. V roce 2022 se poprvé rozmnožili, dvouměsíční mláďata vyfotografovala jejich chovatelka Aneta Vebrová. V zemích EU je možné je pozorovat pouze ve 4 místech v SRN a v Plzni.Publikováno 31.8.2022
Prázdniny plné přírůstků po prvním pololetí:V posledních týdnech přišlo na svět mnoho mláďat a také v expozicích přibyla zvířata přivezená z jiných zoo nebo vstavená ze zázemí plzeňské zoologické zahrady. Prázdninoví návštěvníci tak při návštěvě spatří, často poprvé, mnoho novinek. Níže přinášíme malý výčet přírůstků.• Pavilon Amazonie – malá mirikina bolivijská (*21.6.), chvostan bělolící (*7.1.)• pekari páskovaný – ze zahraničí přivezeni 3 mladí jedinci, kteří doplnili místního samce• výrečci filipínští, zoborožci luzonští – mláďata v expozici Talarak v Tropickém pavilonu Z• velbloud dvouhrbý („Lamia“), kulan turkmenský – mláďata v asijských expozicích• kapybara…
Čtvrté mládě kulana v PlzniOd roku 2010 chová plzeňská zoo v asijských expozicích turkmenského divokého osla kulana. Jejich výběh sousedí s výběhem velbloudů dvouhrbých. V současnosti jde o jediný chov v ČR. V Evropě je chová 30 zoologických zahrad. Je pro něj vedena mezinárodní plemenná kniha. V Plzni se krátce kulani objevili již ve 2. polovině 80. let. Kulan je jedním z poddruhů asijského divokého osla neboli poloosla. U jeho vědeckého popisu stál český zoolog Vratislav Mazák. Chovný hřebec Maťo se narodil v roce 2008 v Zoo Bratislava, o 8 dní mladší samice Esta v estonské zoo Tallin. Prvního hřebečka přivedli na svět v roce…
Na Světový den želv (23.5.2022) s radostí oznamujeme úspěšný odchov želvy trpasličí z 3.5. 2022:Jedná se o nejmenší suchozemský druh želvy, žijící pouze na území Malého Namaqualandu v Jihoafrické republice. Želva trpasličí (Chersobius signatus) dorůstá maximální délky pouze 8 cm. V expozici sukulentní skleník chováme momentálně jeden pár želv tohoto druhu. Želvy jsou majetkem Homopus Research Foundation sídlícím v Holandsku, který vede záchranný program Dwarf Tortoise Conservation. Plzeňská zoo je též členem tohoto záchranného programu. S velkým nadšením vám oznamujeme, že se nám 3.5. tohoto roku podařil prvoodchov pro plzeňskou zoologickou a botanickou zahradu.…
Do modernizovaného výběhu vyběhnou i nová lvíčataLvy berberské chová plzeňská zoo od roku 2002, kdy vznikla i první přírodní rozsáhlá venkovní expozice. Odchovů jsme se nedočkali od samce Vilíka a samic Zuoiny a Lekyshy (Blanky). Teprve jeho pravnuk Mates z Olomouce s mladými samicemi Tamikou a Neylou z německého Hannoveru dosáhli opakovaných úspěšných odchovů.Modernizace výběhu po stavební stránce spěje do finále, na řadě budou dekorace, výsadba a výsevy; doplnění o naučný a informační systém a navykání lvů na nový vzhled a prostředí. Poté bude výběh slavnostně otevřen a uveden do provozu.V pondělí 9.5. 2022 hodinu po půlnoci…
V prvním čtvrtletí roku 2022 se mohli návštěvníci seznámit s akvizicemi několika různých typů: mláďaty, novými druhy, nově přivezenými zvířaty nebo i jedinci, kteří se přestěhovali z chovatelského zázemí do expozic. Jde například o dvě nově příchozí klisny zebry bezhřívé,nebo premiérové mládě u nedávno získaných promyk bažiných, které jinde v ČR neuvidíte! Mláďata nechybí u mnoha druhů domácích zvířat na statku Lüftnerka, včetně ovcí plemene Border Leicester. Mezi dalšími stojí za pozornost druhé historicky odchovávané mládě jihoamerické ploskonosé opice chvostana bělolícího v pavilonu Amazonie. Zahanbit se nedali ani vzácní výrečci filipínští, ti odchovávají…
Další velbloud přišel na svět po roce v plzeňské zoo. V pořadí 22. mládě je samička narozená 13.3. samici Tereze, původem ze Zoo Ostrava. Matkou je poprvé. Bohužel mládě nekrmí, jinak se o něj stará. Výživu proto převzaly ošetřovatelé a zoologové v čele s Miroslavou Palackou. Krmí speciálním tučným mlékem pro telata (mléčnou směsí).V Plzni je nyní chovný samec velblouda dvouhrbého Mulisák, mladé samice Kayla, Tereza a Sisi a mladá, dosud bezejmenná samice. Loňská samice Nayla nedávno odcestovala do Tieparku Cottbus. Novodobý chov velbloudů začal v Plzni v roce 1994 (Haštal, Goldie a Gappa), prvním odchovem v historii byla Josefína v roce…
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.