Zápisník zoologa

Uhynula samice kianga východního Vivien

Uhynula samice kianga východního Vivien

Vivien se narodila v Tierparku Berlín 10. července 1997. S o rok mladším samcem Miguelem do naší zoo přijela v únoru 2000. Nejprve obývali výběh a stáj původní asijské části zoo vedle velbloudů dvouhrbých. Zde Viviien přivedla na svět dvě mláďata, bohužel ani jedno nepřežilo. V roce 2011 byli kiangové přemístěni do výběhu k zubrům, aby uvolnili místo nově vybudované expozici pro kulany. Samec Miguel byl vzhledem ke svému agresivnímu chování po nějaké době oddělen, ale Vivien se stala součástí stáda zubrů. Vždy, když se narodilo mládě zubra, snažila se s ním co nejdříve navázat vztah. To se matce nejdříve samozřejmě nelíbilo, ale po pár dnech viděla, že mláděti…

Mláďata přeštických nutrií

Mláďata přeštických nutrií

Přeštické nutrie chováme od roku 2017, kdy jsme si od soukromého chovatele dovezli dvě samice a samce. Od nich jsme se mláďat nedočkali, a tak jsme je v roce 2020 vyměnili za samici s dvěmi dcerami. V roce 2021 k nim přibyl nepříbuzný samec.Za nedlouho jsme u nich viděli páření. Nutrie jsou březí kolem sto třiceti dnů. Dvě mladé samice porodily 1. února dohromady šest mláďat, nejstarší samice pak 11. února porodila další dvě.Nutrie se rodí zcela vyvinutá, miniatury dospělých jedinců. První dny se drží u matky, která pro ně připravuje před porodem bezpečné suché hnízdo z trávy a vodních rostlin poblíž vody. Třetí den po porodu se začnou mláďata…

Zuza a Etosha, nové zebry v africkém pavilonu

Zuza a Etosha, nové zebry v africkém pavilonu

Ve středu 9. února se uskutečnil dlouho plánovaný transport dvou klisen zeber bezhřívých. Třináctiletou Etoshu a dvanáctiletou Zuzu jsme dovezli z polských Katowic.Naložení v domovské zoo, jejich transport i vyložení proběhly naprosto bez problémů. Obě poté, co došly do svých nových boxů neprojevily přílišný zájem o své budoucí členy stáda ve vedlejším boxu, klisnu Tosiu a hřebce Kima a pustili se do připraveného sena.Na přítomnost svých nových chovatelů si také téměř okamžitě zvykly.Druhý den měli možnost si Kima a Tosiu prohlédnout přes pletivo na předvýběhu. Zatímco hřebec Kim se okamžitě snažil ke klisnám dostat Tosia ho žárlivě odháněla, Zuza s Etoshou…

Opustila nás sněžná levhartice Jamila

Opustila nás sněžná levhartice Jamila

S velkým zármutkem musím oznámit, že v sobotu 5.2.2022 uhynula naše Jamila, samice levharta sněžného, která se dožila bez dvou měsíců sedmnácti let. Příčinou úhynu bylo onemocnění ledvin, nemoc, která velmi často postihuje velké kočky ve vyšším věku.Jamila se narodila v dubnu 2005 v Zoo Köln a k nám přišla v lednu roku 2007, se samcem Nanshanem úspěšně odchovala v plzeňské zoo celkem čtyři mláďata, jednoho samce a tři samice. Dvě samice Asuka a Chandra, a samec Assam se úspěšně zapojili do chovu a jejich mláďata rozšiřují řady levhartů sněžných v evropských zoologických zahradách.10.2.2022-lv- 

Rysata na útěku

Rysata na útěku

Počátkem října loňského roku jsme poprvé vypouštěli do výběhu dvě koťata rysa červeného narozená v květnu 2021. Jelikož jde o třetí odchov samečci dostali jména začínající písmenem C, Clyde a Columbo. Malý Clyde by měl odejít do německé zoologické zahrady a Wildkatzenzentrum Barnim si přálo právě toto jméno, jelikož na něj čeká samička jménem Bonnie. Ošetřovatelky pak pojmenovaly druhé ryse jménem Columbo, ano je to jméno slavného filmového detektiva, zdůvodnění bylo jednoduché a logické, Clyde je lupič, proto druhé jméno musí být Columbo, aby nastala rovnováha. Nutno přiznat, že malý Clyde je opravdu zloduch a naopak Columbo je velmi klidné zvíře.Do října byla…

Jedenácté mládě pásovce kulovitého

Jedenácté mládě pásovce kulovitého

Pravděpodobně v prvních prosincových dnech porodila samice pásovce kulovitého už své jedenácté mládě. Samice mládě pečlivě schovává a v prvních týdnech zůstává skryto v dutinách vyplněných substrátem, i když je samička bezproblémová a kontaktní, je zároveň velmi citlivá na vyrušování v době odchovu, je tak velmi těžké mládě najít a určit přesnou dobu porodu je téměř nemožné. V prosinci měli ošetřovatelé štěstí, když samice využila dutinu, do které bylo možné nahlédnout, viděli mládě a potvrdili narození malého pásovce. O pár dnů později jsme v příhodném okamžiku mládě zkontrolovali. Malý pásovec byl zdravý a vážil čtyři sta…

První letošní přírůstek na Amazonii

První letošní přírůstek na Amazonii

Prvním letošním přírůstkem na úseku opic nás potěšil pár chvostanů bělolících, mládě jsme poprvé viděli ráno sedmého ledna. Malý chvostan je pečlivě schován v husté srsti samice, je tak třeba velké trpělivosti chceme-li mládě vidět a zkontrolovat. Naše mládě je v pořadí třetím narozeným mládětem, úspěšně odchováváme jedno mládě narozené v září roku 2020.-lv- Foto: Simona Haschová

Předvánoční selata

Předvánoční selata

Ve čtvrtek 9. prosince se na statku Lüftnerka narodilo osm selat přeštického prasete. Matkou je Kordulka, která se narodila u nás a otcem Jarda, který pochází z Mladotic. Pro nepřízeň počasí zůstávalo šest kanečků a dvě prasničky první týdny v teplém chlívku, ale od konce prosince si začínají užívat i venkovního výběhu.                 

Takini čínští v Zoo Plzeň

Takini čínští v Zoo Plzeň

Pátek 3. prosince 2021 se navždy v historii naší zoo stane datem příchodu jednoho z nejpozoruhodnějších kopytníků na světě, takina čínského.Tento větší příbuzný evropského kamzíka pochází z horských oblastí Himalájí, Indie a západní Číny. Živí se okusováním stromů, keřů a bylin. Dokáže zdolávat i velmi náročný terén. Za potravou se dokáže natáhnout do výšky více než dvou metrů, tím že stojí na zadních končetinách a předními se opírá o strom či skálu.Celá populace v evropských zoologických zahradách (52 zvířat) pochází z jediného páru dovezeného v roce 2002 do Zoo Liberec. Samec John Woo se narodil v Zoo Liberec v roce 2016, poté…

Nová zvířata na statku Lüftnerka

Nová zvířata na statku Lüftnerka

Jednou z největších chovatelských událostí podzimu v České Republice je výstava Náš Chovatel v Lysé nad Labem konaná na konci listopadu. Jde o prestižní výstavu, na které se vystavují ty nejlepší holubi, králíci a drůbež z celé České republiky.I tentokrát jsme této výstavy využili k doplnění domácích zvířat na náš statek Lüftnerka. Do kolekce českých plemen králíků přibyl samec českého černopesíkatého a samice českého červeného králíka.Vzhledem k tomu, že na rozdíl od dvou plemen českých hus české plemeno kachen nebylo vyšlechtěno, rozhodli jsme se prezentovat plemena vzácná a zajímavá. Zcela novým plemenem se tak staly dvě kachny a kačer…

Nový Alfa samec v Plzni

Nový Alfa samec v Plzni

Osamělá vlčice se 22. října dočkala nového samce. Vlka jménem Obelix jsme získali z francouzské zoologické zahrady v Sainte-Croix. Obelix je skutečně hodný svého jména, je to veliký samec vážící padesát kilogramů, narodil se v květnu 2018 a k nám přišel ze své rodné smečky, ve které by ale na pozici alfa nikdy nedosáhl. V Plzni s ním počítáme jako s novým chovným samcem a pokračovatelem našeho úspěšného chovu. O tom, že náš chov je úspěšný, svědčí i fakt, že nově příchozí Obelix má pořadové číslo padesát jedna.Samec byl ihned po příjezdu vypuštěn do výběhu, v novém prostředí se chová velmi klidně, není konfliktní ani agresivní vůči samici,…

Za Chandrou v Lipsku

Za Chandrou v Lipsku

Levhart sněžný Chandra je naše historicky čtvrté úspěšně odchované mládě, narodila se v dubnu 2015 a v červenci roku 2017 byla na doporučení koordinátora převezena do Zoo v Lipsku. Toto doporučení jsme uvítali, jelikož s kolegy z Lipska máme velmi dobré vztahy a tamní zahradu považujeme za jednu z nejlepší. Dalším důvodem naší radosti, byl i fakt, že Lipsko je poměrně blízko a neztratíme tak možnost kontaktu. Některá u nás odchovaná zvířata odcházejí do vzdálených zahrad a pak máme o jejich dalším životě jen kusé informace.Chandra v Lipsku utvořila pár se samcem Ascarem, na úspěšný odchov ale kolegové čekali delší dobu, nejprve…

Začal podzimní úklid

Začal podzimní úklid

Podzim je bezpochyby krásné roční období, dle mínění mnohých jedno z nejkrásnějších. Ano má své kouzlo, kdyby jen to listí každý rok neopadávalo za stromů. Každý rok si takto povzdechneme a pustíme se do úklidu. Práce ošetřovatele v zoo nespočívá jen v péči o svěřená zvířata, ale také v údržbě jejich výběhů. Napadané listí je proto třeba shrabat a odklidit, obzvlášť pečlivě musíme hlídat klece a voliéry, které by zatížení způsobené spadaným listím mohlo vážně poškodit, dalšími v pořadí jsou okapy, které je třeba také čistit a v neposlední řadě jsou shrabány a vyčištěny od spadaného listí celé výběhy. Každoročně je tak přemístěno několik…

První z odchovaných skunků opustil Zoo Plzeň

První z odchovaných skunků opustil Zoo Plzeň

Početná rodina skunků se v následujících měsících o něco zmenší, je naplánováno několik přesunů do jiných českých i evropských zoo.Jako první jsme odvezli jedenáctého října jednu z mladých samiček do Zoo Na Hrádečku. Hezká rozvíjející se zoo, která se nachází poblíž Jindřichova Hradce, oslovila plzeňskou zahradu, jelikož přišla o svojí chovnou samičku. Nebyl důvod kolegům nevyhovět, a proto jsme s přesunem do jiné zahrady souhlasili. Zoo Na Hrádečku plánuje ponechat nějaký čas skunky oddělené v samostatných výbězích, aby si nové zvíře nejprve uvyklo na nové prostředí a své ošetřovatele, následně bude pár spojen v pro ně určeném výběhu.V našem výběhu…

Za Amirou v Herbersteinu

Za Amirou v Herbersteinu

Jak už jste se mohli dozvědět z dřívějších zpráv, naší Amiře se Herbersteinu velmi daří a koncem roku 2019 se jí narodila tři koťata, všichni samci. Koncem září se nám naskytla příležitost spojit transport zvířat s návštěvou Zoo Herberstein a podívat osobně jak lvi prosperují. Příjezdu Amiry byla věnována obrovská mediální pozornost a také mladí samci jsou středem zájmu médií a jejich fotky zdobí mnoho propagačních předmětů. Je hezké vidět, že o naše historicky první odchované lvíče lva berberského je krásně postaráno a že se nám podařilo ze Zoo v Herbersteinu navázat dlouhodobé nejenom pracovní, ale i přátelské vztahy.Samozřejmě jsme se vyptávali…

*Modernizace výběhu šimpanzůJednou z právě probíhajících akcí, která bude po dokončení… číst dále
V uplynulých říjnových dnech přijela do Zoo Plzeň dvouletá samice hrabáče kapského „Sabi“ z belgické… číst dále
Strašidelně vyzdobená podzimní podvečerní zoo má své kouzlo... Po celý den mají děti 3-15… číst dále
První tuzemské mládě zoborožce celebeského je samec. Vylíhl se v budce 31.5. a opustil… číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor