březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Poslední prázdninový pátek v zoo nabídne návštěvníkům velký Ochranářský den. Benefiční akce má upozornit na nedostatek vody v krajině, přinese inspiraci a zajímavé rady, jak může každý z nás s vodou hospodařit. Akce proběhne ve spolupráci s Vodárnou Plzeň a. s., s nadšenými školními kolektivy, dobrovolníky a ochranářskými institucemi.
V rámci mezinárodní spolupráce budeme také propagovat kampaň EAZA (Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií) pro rok 2020-21 s názvem Which Fish – Kdyby ryby …
Výtěžek z celého snažení putuje na sbírkový účet zoo na podporu záchranných projektů, které zoo podporuje. Více: https://www.zooplzen.cz/aktuality/promo/chci-pomoci-prirode.aspx
Program:
10.00
Akce startuje u hlavní pokladny, kde si návštěvník může vyzvednout kartičku k soutěžní stezce, pokud chce jít v průvodu čtyř řek, pak zde dostane kapku vody jako společné poznávací znamení a také si zde může zakoupit lístek do vodní tomboly.
10.00–14.00
Vodní stezka, aneb každá kapka se počítá – Návštěvník sbírá na 15 stanovištích vodní stezky symbolické kapky vody, správné odpovědi zapisuje do kartičky. V cíli, v Lochotínském amfiteátru pak správné odpovědi promění v symbolické kapky vody a navlékne si je do náramku.
Voda a hasiči z Doubravky - Lochotínský amfiteátr –– jak hasiči hospodaří s vodou; pravidelné rosení dětí
Vodní bar z Vodárny Plzeň a.s. – ochutnávka vody – Lochotínský amfiteátr
10.00-16.00
Vodní tombola v Lochotínském amfiteátru – v průběhu je kdykoliv možné si vyzvednout ceny z toboly
10.00-17.00
Stanoviště nadšených škol a ochranářských organizací s tématem kampaně Which Fish- Kdyby ryby …
Vodárna Plzeň a.s. – Česká řeka v horní části zoo pod statkem Lüftnerka – tvůrčí dílny a důležité infomace
Záchranářské středisko s tématem vody kolem nás a s nejlepším vodním hospodářem v krajině – bobrem. Malování na obličej.
Derbianus – spolek na záchranu největší antilopy světa, antilopy Derbyho – naproti výběhu žiraf
Termovize v zoo – ukázky moderních technologií
Tvoření a aktivity v Lochotínském amfiteátru – malování rybek na plátěné tašky, výroba pískových obrázků, promítání tematických filmů, za hezkého počasí ukázky sokolnictví
14.00 – vyvrcholení celého dne
Průvod „čtyř řek“ (Mže, Radbuzy, Úhlavy, Úslavy) z Lochotínského amfiteátru k České řece. Sraz do průvodu všech označených účastníků kapkou vody a dětí z příměstského tábora v batikovaných tričkách je ve 14.00 v amfiteátru. Průvod zamíří k expozici České řeky, kde bude generální partner Zoo a BZ Vodárna Plzeň a. s. vítat samici vydry říční Janinku. Cestou v průvodu se všichni naučí jednoduchou píseň, kterou pak Janince zazpívají.
Zahradou budou v průběhu celého dne procházet „vodárenské hostesky“ s vodou a budou vyprahlým návštěvníkům nabízet vodu k osvěžení!
Nenechte si tuto akci ujít, těšíme se na Vás!
Změna programu je vyhrazena.
O čem je kampaň „Which Fish?“
Asi ¾ států má přístup k moři. Česká republika tvoří spolu s dalšími asi 47 státy zbylou čtvrtinu států vnitrozemských, což ale neznamená, že by se nás problematika moří a oceánů neměla týkat.
Povrch zeměkoule je ze tří čtvrtin tvořen oceány. I proto mají pro život na Zemi klíčový význam – mimo jiné uvolňují do atmosféry dvě třetiny kyslíku. A tato skutečnost by i suchozemce žijícího v zemi uprostřed Evropy bez přímého přístupu k moři měla trochu zajímat. A nejen tato. Za posledních několik desítek let se oceány dramaticky změnily. Odhaduje se, že z nich zmizela polovina mořských obratlovců! A naopak v nich skončilo obrovské množství odpadů, zejména těch plastových. Živočichové v nich mohou uvíznout, nebo je omylem požít. V jejich tělech se kumulují mikroplasty vzniklé rozpadem plastů. Tyto částice spolu s toxickými látkami nashromážděnými v mořských tvorech se pak mohou dostat i na náš stůl.
Mnoho lidských činností, jako je nadměrný rybolov, destruktivní metody rybolovu, znečištění moří nebo klimatické změny, však vážně ohrožují nejen oceány a moře, jejich funkce ekosystému, potravních zdrojů, ale hlavně jejich a potažmo i naši budoucnost. Cílem kampaně „Which Fish“ je upozornit na problematiku nadměrného rybolovu a podpořit ochranu obchodně využívaných mořských druhů organismů. Zaměřuje se také přímo na zoologické zahrady a akvária.
Ryby jsou nejprodávanější komoditou na světě hned po čaji, kávě, banánech a cukru. Ročně je vyhozeno 72 milionů tun nechtěných vedlejších úlovků. 76 % světových lovišť je plně loveno nebo přelovováno. Pokud bude nadměrný rybolov pokračovat, světová loviště se zhroutí do roku 2050.
Největší hrozby:
Nadměrný rybolov
Ničivé rybolovné praktiky
Znečištění
Cíle kampaně:
1. VEŘEJNOST: Snížit tlak na nadměrně lovené populace a podpořit spotřebu přehlížených druhů
2. ZOO: Krmit rybami z udržitelných zdrojů (sádky)
3. AKVÁRIA: Rozšířit sbírky o nové druhy a zvýšit jejich populace chovem v lidské péči
Více se můžete dozvědět na https://whichfish.eu/.
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.