březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Takin čínský, tvor s rohy pakoně, nosem losa, ocasem medvěda a stavbou těla připomínající bizona byl pro svět objeven teprve v roce 1950. Poněvadž se jedná o národní dědictví Číny, jsou tato zvířata chována téměř výhradně na jejím území. Proto je jen velice málo zoologických zahrad, které je chovají. Číňané si tohoto kopytníka cení podobně jako pandy velké.
Do Evropy takiny čínské přivezla Zoo Liberec v roce 2002. Všechna zvířata chovaná v evropských zoologických zahradách jsou potomci samice narozené v čínské Zoo Peking v roce 2001 a o rok staršího samce narozeného v Zoo Peking.
V letošním roce se ke třinácti evropským institucím chovajícím tento druh takina přidalo pět dalších, včetně plzeňské zoo.
V České republice chová takiny čínské Zoo Liberec, která je nejstarším a nejvýznamnějším chovatelem a Zoopark Chomutov, který v současné době chová dva samce.
Pětiletý samec John Woo přicestoval 3. prosince z polské Zoo Wroclaw. Na roční samici Bathory narozenou v Zoo Liberec si musíme ještě počkat do pátku 10. 12. 2021. Tento takin má ještě jedno jméno, v současné době je řazeno do synonym, je to takin zlatý. Nepochybně byl pojmenován díky jeho barvě krásné, dlouhé srsti, které někdy může vypadat jako "zlaté rouno".
Prosíme o trpělivost, zvířata si musí u nás teprve uvyknout. Respektujte omezení u jejich expozice. Děkujeme z pochopení.
M. Palacká, J. Pešová a foto K. Misíková
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.