Poštolky jižní putují zpět na Balkán

Zoo a BZ města Plzně se zapojila do záchranného projektu Greater chance for Lesser Kestrel in Bulgaria organizace GREEN BALKANS.
V pondělí 28. února 2022 transportní firma odvezla 8 poštolek jižních (Falco naumanni) do Bulharska. Ptáci jsou z odchovu Zoo Hodonín 3ex., Zoo a BZ Plzeň 2ex. a Zoo Praha 3ex. Ptáci míří do chovné a záchranné stanice ve Staré Zagoře a před vypuštěním budou umístěni v adaptační voliéře na okraji vesnice Levka v jižním Bulharsku.
Plzeňská Zoo a BZ chová poštolky jižní teprve dva roky. Chovnou skupinu deponovala do Plzně Záchranná stanice ve Staré Zagoře. V roce 2021 se podařilo úspěšně odchovat pár těchto celosvětově ohrožených ptáků. V Zoo a BZ se s poštolkami jižními může veřejnost seznámit v expoziční šestihranné voliéře mezi výběhem velbloudů dvouhrbých a nosorožců indických, kde žijí ve společnosti kavčat žlutozobých a ořešníků kropenatých …

Tito drobní sokolovití dravci doplácejí na změny v krajině, především na úbytek hmyzu a vhodného prostředí pro život. V celé Evropě je patrný značný úbytek ptáků. Např. ve Španělsku v 60. letech minulého století hnízdilo až 50000 párů, v současnosti už jenom 7000-8000. Několik set párů dosud žije v Itálii a na Balkáně, na Ukrajině a v evropské části Ruska je blízko úplnému vymizení. V okolních zemích hnízdila řídce do 60. let min. století na jihovýchodě Polska, na Slovensku je poslední ojedinělé hnízdění prokázáno v r. 1956, na jihu a východě Rakouska hnízdilo ještě v roce 1960 až 280 párů, poslední hnízdění bylo zaznamenáno v roce 1984. V současnosti už nehnízdí ani v Maďarsku. P. jižní je tažný druh, zimuje jižně od Sahary. V ČR hnízdila v 19. století na jižní Moravě pravidelně. Začátkem 20. stol. se stavy rychle snižovaly, poslední doložené hnízdění pochází z roku 1937. Zprávy o hnízdění z pozdějších let jsou nepotvrzené, pouze řídce zalétají jednotliví ptáci.

Více informací o projektu: https://greenbalkans.org/birdsofprey/lesserkestrellife/en/Green_Balkans_launched_a_project_for_the_recovery_of_the_Lesser_Kestrel_in_Bulgaria-p1672

https://greenbalkans.org/birdsofprey/lesserkestrellife/en/The_project-c134

Antonín Vaidl, Jiřina Pešová, Biolib.cz

Fotografie: Mgr. Martin Vobruba, Aneta Vebrová

    

 

Publikace z Docela jiného světa vzhůru do světa! číst dále
Do konce listopadu do zoo za stovku číst dále
Také v zimě 2024/2025 probíhají komentované večerní prohlídky číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor