březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
V současné době chováme v Akva Tera v centru Plzně několik druhů zlatohlávků z Afriky. Nejmenšími námi chovanými zlatohlávky jsou ti z rodu Pachnoda. V současné době máme 4 druhy, u jednoho z druhů dva poddruhy. Námi chované druhy jsou jednoduše odlišitelné zbarvením a pokud máme otevřeno, můžete aspoň některé z nich pozorovat v expozici.
Nejbarevnějším a zároveň nejvzácnějším je druh Pachnoda iskuulka, který byl popsán teprve nedávno Českými entomology z Univerzity Karlovy v roce 2019. “Iskuulky” jsou černé se žlutou a červenou kresbou. Jejich chov není nijak zvlášť obtížný, dospělci se živí okurkou, banánem, mrkví, jablkem, hruškou apod. Vajíčka kladou ho hlubší vrstvy jemně nadrceného listí. Z nich se líhnou larvičky, u zlatohlávků a jim příbuzných brouků zvané ponravy. Ty se živí trouchnivým dřevem, suchým listím, okurkou, banánem, ale nepohrdnou ani trusem kiangů, který nám schovávají jejich ošetřovatelé v zoo.
Ostatní druhy “Pachnod” v našem chovu jsou méně barevné. Oproti iskuulkám jsou méně náročné na světlo a nemají tolik v lásce zeleninu, takže jim úplně stačí banán. Odchovy všech našich druhů jsou bezproblémové, dokonce občas ponravami běžnějších druhů zpestřujeme jídelníček našim plazím svěřencům.
František Jůna
Obr.: rod Pachnoda v Akva Tera: nahoře vlevo Pachnoda marginata peregrina, vpravo P. aemula; uprostřed P. m. marginata; dole vlevo P. sinuata flaviventris a vpravo P. iskuulka, foto Lukáš Pola
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.