březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Nový Zéland leží v jihozápadní části Tichého oceánu, patří mu dva hlavní ostrovy: Severní a Jižní a k tomu ještě několik stovek dalších malých ostrůvků. Severně od Nového Zélandu se nachází řada dalších větších ostrovů (např. Nová Kaledonie, Fidži, Tonga), jižně už jen studená Antarktida. Větry, vanoucí od oceánu zde přispívají k vytváření mírného a vlhkého podnebí a na západní pobřeží přinášejí silné srážky. Oba hlavní ostrovy mají odlišné podmínky, zatímco na Severním ostrově je horko a deštivo, na chladnějším Jižním ostrově s vysokým pohořím Jižní Alpy lze najít také ledovce a sněžné pláně.
Jako první evropský mořeplavec ostrovy objevil v polovině 17.st. Abel Tasman. Jejich jméno Nový Zéland (Nova Zeelandia) vzniklo díky nizozemských kartografům, kteří tuto zemi pojmenovali podle jedné z nizozemských provincií (Zeeland).
Původní obyvatelé Maorové se sem dávno předtím dostali z Polynésie. Jméno tohoto národa se dá přeložit jako „lovci ptáků moa“. Třímetroví nelétaví ptačí obři byli jediným zdejším zdrojem masa, proto postupně došlo k jejich vyhubení. Existence a hlavně žravost ptáků moa však pravděpodobně přispěly k unikátnímu způsobu růstu zdejší vegetace. Rostliny se začaly bránit křivolakým způsobem růstu stonků, redukcí listové plochy nebo vytvořením nejrůznějších trnů na stoncích a zubů na listech.
Původní rozsáhlé lesní porosty vavřínových a jehličnatých stromů a keřů se na ostrovech zredukovaly jen na současnou čtvrtinu rozlohy, zbytek tvoří volné plochy s trsnatými travinami, místy doplněné palmami a stromovými kapradinami. Jižní ostrov je navíc porostlý pabukovými lesy. Na Novém Zélandu dnes existuje více než desítka národních parků (tři z nich jsou zařazeny do seznamu UNESCO), sloužících k ochraně unikátní přírody jedné z nejčistších oblastí světa.
RM
Popisky:
01a., 01b., 01c,, 01d. Ukázky flóry Nového Zélandu
02. Cordyline australis
03. Coprosma repens
04. Sophora molloyi
05. Corokia buddleioides
06. Veronica cupressoides
07. Hebe kirkii
08. Carex solandri
09. Astelia banksii
10. Nothofagus menziesii
11. Ukázky zvláštního růstu novozélandských rostlin se siluetou vyhynulého ptáka moa
12. Cik cak růst větviček Sophora microphylla
13. Zakrnělé listy Pittosporum anomalum
14. Nebezpečně zubaté listy u Pseudopanax ferox
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.