březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Vždy, když skončí podzimní zahradnické práce, je sklizená veškerá úroda, zazimované rostliny a shrabané listí, nastává čas více věnovat se tomu, co během roku také po troškách sklízíme v areálu zahrady. Jsou to semena, která jsou obzvlášť v botanických zahradách velmi důležitá. Slouží k uchovávání vzácnějších či unikátních druhů, používají se k přesevům jednoletých nebo užitkových rostlin a v neposlední řadě některá semena využívají jiné botanické instituce včetně těch, které fungují u různých světových univerzit.
Každý rok se podaří sklidit plody z různorodé palety druhů, dochází k očištění semen od mokrých i suchých obalů (ty by později vadily při dlouhodobějším uchovávání či následných výsevech), setřídění a zaevidování. Fungují tzv. Indexy Seminum, což jsou seznamy semen pro bezplatnou výměnu mezi světovými zahradami sloužící mimo jiné jako jakési vizitky toho, co se v nich zajímavého pěstuje.
Vyčistit některá semena není vůbec příjemná práce, pokud plody, ze kterých pocházejí jsou jedovaté (např. Asparagus, Polygonatum, Atropa, Arum), extrémně pálivé (Capsicum) nebo jednotlivá semena kvůli malé velikosti nejde téměř pouhým okem rozlišit (např. Sempervivum, Achillea). Pojďme se tedy na semeno jako útvar pro rozmnožování blíže podívat.
Rostlinné semeno je orgánem, sloužícím rostlinám ke generativnímu rozmnožování, rozšiřování na větší vzdálenosti od mateční rostliny, a navíc k přežití nepříznivého období. Vznikne z oplozeného vajíčka (výjimečně také i bez oplození) a skládá se z obalu – osemení, živného pletiva s látkami, potřebnými pro růst zárodku uvnitř a s tzv. blokátory, důležitými pro správné načasování procesu klíčení. Nejdůležitější částí semena je pak uvnitř embryo, nesoucí genetický materiál, zděděný po rodičích.
Pokud jsou podmínky vhodné, namočené semeno začne bobtnat a zárodek nové rostlinky se „proklube“ přes změklé osemení ven. V tento okamžik jde celkem dobře odlišit rostliny jednoděložné, u kterých se objeví jeden děložní lístek (např. známé Aloe, Agave, cibuloviny, traviny atd.) a dvouděložné s dvěma děložními lístky (listnaté dřeviny, nejrůznější byliny, i třeba známé kaktusy apod.).
Mezi dvěma děložními lístky (nebo vedle jednoho u jednoděložných) se objeví vzrostný vrchol nové rostlinky. Pod lístky je tzv. hypokotyl, a ještě níže základ kořínku.
Pojďme si blíže ukázat některá zajímavá semena a plody, se kterými jsme se letos setkali. Pro představu velikosti je vpravo na makrofotografiích měřítko v milimetrech, je tedy vidět velký rozdíl v jejich velikosti a díky zvětšení i v jejich vzhledu a různých „vychytávkách“ pro snadnější šíření.
RM
Ukázky zajímavých semen
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.