březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Nejvzácnějším druhem pavilonu Madagaskar z roku 2007 je kriticky ohrožený primát, lemur rákosový (Hapalemur alaotrensis). Vyskytuje se pouze u největšího madagaskarského jezera Alaotra na východě ostrova. Aktivuje jak v průběhu dne, tak i noci. Nejčastěji bývá aktivní během úsvitu a za soumraku. Odpočinek tráví na stéblech šáchoru. Spolu s dalšími třemi druhy rostlin je také jeho jedinou potravou. Dobře plave, vždyť praktický celý život tráví nad vodou. Žije v malých rodinných skupinách, jejichž počet se zpravidla pohybuje v rozmezí 3-5 jedinců. V těchto skupinách bývá většinou vyšší počet samců, avšak vůdčí roli zastává samice. Prostor, na kterém žijí, je neustále zmenšován na úkor nových rýžových polí. Domorodé označení těchto lemurů zní bandro. Pro ochranu jezera a jeho okolí byl sestaven samostatný projekt, podporovaný i z výtěžku evropské madagaskarské kampaně z minulých let. Naše zvířata jsou jedinými zástupci svého druhu v ČR. Podle fanouškovského webu zootierliste.de jsou chováni v 25 zoo v Evropě, z toho v 9 ve Velké Británii.
Zoo Plzeň se v roce 2008 stala prvním tuzemským chovatelem tohoto druhu i celého rodu. Odlišuje se svým vzhledem i barvou od zbylých druhů v sousedních expozicích. Dne 8.12. 2016 se v plzeňské zoo narodilo první tuzemské mládě tohoto druhu, od té doby dalších 7.
V roce 2021 se v expozici narodila hned 2 mláďata a rodina v expozici tak vzrostla na 6 jedinců; další pár žije v chovatelském zákulisí. Nejmladší přírůstek je z 19.7.
Nejmladší mládě pokřtila 2.9. paní starostka městského obvodu Plzeň 1 ing. Helena Řežábová jménem Mailo.
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.