březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Unikátní zmije pavoučí (Pseudocerastes urarachnoides) se vyskytuje pouze v pohoří Zagros v Íránu a Iráku, jde tedy o endemický druh. Je dokonale přizpůsobena svému biotopu a díky barvě okolních skal a kamenů (sádrovec, vápenec) dokonale splývá s podložím. Obtížně se proto vyhledává a pozoruje. Popsána tak byla až v roce 2006. Do společného rodu patří ještě zmije sinajská a zmije perská.
Největší pozoruhodností je konec jejího ocasu. Ten vypadá jako pavouk nebo solifuga (tělo i nohy) a jím zmije láká a oklame svou hlavní kořist – ptáky. Pomalé pohyby tohoto falešného pavouka zmije provádí nedaleko své hlavy. Německý a anglický název by se dal přeložit jako zmije „pavoukoocasá“, latinský zmije s ocasem podobným pavoukovi.
Podobnou taktiku a přizpůsobení konce svého ocasu mají ještě jiné druhy hadů, tato zmije ji ale dovedla k dokonalosti.
Zoo Plzeň získala pár těchto zmijí v roce 2021 a připravila pro ně nové prostorné biotopové terárium v expozici Království jedu (2015), které začíná veřejnosti oficiálně sloužit 23.února 2023. V současnosti je nechová žádná jiná zoo na světě. Plzeňské zmije pocházejí z odchovu švýcarského soukromého chovatele.
V expozici byl pečlivě řešen teplotní koloběh a tak se připravovala téměř rok. Rovněž podklad odpovídá jejich domovskému biotopu.
Společně s chovateli a zoology ji v Plzni přivítal Primátor města Plzně pan Mgr. Roman Zarzycký.
M. Vobruba 23.2.
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.