Vyšel IRIS 4 - 2019

Časopis IRIS mapuje dění v zoologické a botanické zahradě, ale jeho záběr je širší.
S koncem roku 2019 vyšlo čtvrté číslo časopisu IRIS, čtvrtletníku o Zoologické a botanické zahradě města Plzně, přírodě a ekologii. Fotografie na titulní straně představuje hlavní přírůstek I. čtvrtletí – v řadě směrů zajímavého hrabáče kapského. Ve „zpravodajské“ části časopisu se čtenář například dozví, že nejstarší zubr evropský v ČR žije v plzeňské zoo a Doupovské hory mají nového obyvatele – kočku divokou. Plakát patří, stejně jako jeden z článků v rubrice Akva tera, zajímavému africkému brouku zlatohlávkovi. Teraristicky je tentokráte laděná též rubrika Zoologické zahrady III. tisíciletí. Je věnována vzácné íránské horské zmiji a jejímu ochránci ze Zoologické a botanické zahrady města Plzně Janu Dohnalovi.
Okénko do historie je časové, je zaměřené na adventní čas a jeho připomínání na statku Lüftnerka od počátku tohoto století. Kouzlení s krajinou, tak by se také dal nazvat článek v rubrice Skvosty přírody věnované v posledním čísle roku 2019 Krušným horám.
Galerie představuje červenou krásku z Afriky – vlhu núbijskou, ale též vzhledem ke klimatickým změnám u nás stále hojnější její příbuznou vlhu pestrou.
Poslední stránky 4.čísla IRISu jsou víceméně cestopisné: První reportáž vede po hranicích Plzeňského kraje, ve druhé zve její autor Aleš Zíka čtenáře do Jordánska.
Rubrika po Uzávěrce je stručnou, ale přehlednou bilancí chovatelských úspěchů a problémů u vzácných lvů berberských
IRIS lze bezplatně získat na těchto místech:
V PLZNI: na ředitelství Zoo a BZ města Plzně Pod Vinicemi 9, ve specializované expozici Akva tera na Palackého tř 5, na radnici, v městském informačním centru na nám. Republiky, v podatelně Krajského úřadu Plzeňského kraje, ve Studijní a vědecké knihovně PK a na obvodních úřadech Plzeň 1 až 4.
V KARLOVÝCH VARECH: na Krajském úřadu Karlovarského kraje, v Národním institutu dalšího vzdělávání v Západní 15, magistrátu města a ve Stanici mladých přírodovědců ve Staré Roli.
V CHEBU: v Domě dětí a mládeže Sova.
V okresních městech, ale i v některých dalších městech Plzeňského kraje v městských knihovnách, v Klatovech a Rokycanech též v městském informačním centru.

Čtvrtletník IRIS si můžete nechat doručovat též domů. Za jistotu, že se k vám to nejzajímavější z aktuálního dění v Zoologické a botanické zahradě města Plzně dostane včas a spolehlivě, zaplatíte pouhých 100 Kč za čtyři čísla.
Částku lze uhradit na účet číslo 282 564 313/0300 VS 200 303.

 

Zoo-vláček jezdí k zoo i v roce 2024, beze změn... číst dále
V sobotu 25.5. oslavíme v Zoo a BZ den dětí číst dále
V srpnu si na amfiteátru zavzpomínáme na tramskou éru číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor