Vyhánění zimy 1.3.

V neděli 1. března dáme adie zimě!
Tradiční rozpustilé vyhánění zimy z plzeňské kotliny se uskuteční tuto neděli 1. března. Oproti minulým létům dostala letošní nemastná neslaná zima o týden navrch, ale po tomto datu už nemá žádnou šanci. Projevit se mohla v zimních měsících, ale nyní už na ni není opravdu nikdo zvědavý! Ukažme ji, jak jsme již v očekávání jara! Jste srdečně očekáváni v maskách i bez nich 1. III. ve 14 hod. před 7. základní školou v sídlišti Vinice.
Ze seřadiště se maškarní průvod, určitě plný originálních a stylových masek, přesune společně s přihlížejícími na statek Lüftnerka. (Účastníci akce mají vstup do Zoologické a botanické zahrady města Plzně zdarma.) Zde bude podle pohanského zvyku setnuta hlava línému slaměnému kohoutovi. To proto, „že za vinu se mu dává, že ač odpoledne je už o poznání déle vidět, rána se pořád ještě halí ve tmě“. Také se tady mezi sebou nemilosrdně utkají Zimomilci s Jaromilci. Nikdy se ještě nestalo, aby zvítězili ti první!
Další zastávka se uskuteční v časovém rozpětí mezi 15,15 až 15,45 hod.. na začátku Kilometrovky u Kalikovského mlýna. Dětem cestu zpříjemní svezení na pivovarském voze taženém koňmi. Všem ostatním zahrají do kroku lidoví muzikanti. Vůdčí postava průvodu Jaromil XI., zde pronese svoji hlavní řeč a vyhlásí a odmění nejvtipnější masky. Zejména tu však vzplane a pro jistotu bude ještě utopen symbol zimy – Morana. To vše za doprovodu Senior kapely Totem.
Velké veselí určitě vypukne kolem 16. hod. před radnicí poté, co bude zima pro jistotu spoutána, uložena do rakve a odnesena do městské šatlavy. Jaromil XI. tak bude moci s čistým svědomím oznámit primátorovi města Plzně panu Martinu Baxovi, že zima byla z plzeňské kotliny definitivně vyhnána. Odpolední program vyvrcholí soutěžním pojídáním masopustních koblih Plzeňský koblížek o titul Koblížkového krále a prince.
(Upozornění pro všechny, kteří se k vyhánění zimy připojí po trase průvodu: Časy jsou pouze orientační. Záleží na počtu účastníků a počasí.)
Vyhánění zimy z plzeňské kotliny je první letošní akcí v rámci celoročního víkendového a svátečního doprovodného programu v Zoologické a botanické zahradě města Plzně podpořeného Plzeňským krajem. V průběhu roku se uskuteční dalších ke 30 půldenních, celodenních a dvoudenních environmentálně, soutěžně, naučně a kulturně zaměřených aktivit.

Zoo-vláček jezdí k zoo i v roce 2024, beze změn... číst dále
Prázdniny v zoo mohou začít už tento pátek číst dále
V srpnu si na amfiteátru zavzpomínáme na tramskou éru číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor