Předvánoční přivítání takinů v Plzni

Takin čínský poprvé v Plzni – zlatý vánoční dárek
Takin čínský, tvor s rohy pakoně, nosem losa, ocasem medvěda a stavbou těla připomínající bizona byl pro svět objeven teprve v roce 1950. Poněvadž se jedná o národní dědictví Číny, jsou tato zvířata chována téměř výhradně na jejím území. Proto je jen velice málo zoologických zahrad, které je chovají. Číňané si tohoto kopytníka cení podobně jako pandy velké. Do Evropy takiny čínské přivezla Zoo Liberec v roce 2002. Všechna zvířata chovaná v evropských zoologických zahradách jsou jejich potomky.

V letošním roce se k evropským institucím chovajícím tento druh takina přidalo několik dalších (např. Opole, Augsburg), včetně plzeňské zoo. Podle webu zootierliste.de jsou v EU nyní ve 14 zoo v 7 zemích Evropské unie, ale také v Zoo Novosibirsk a v Batu Secret Zoo v Indonésii. V České republice chová takiny čínské Zoo Liberec, která je nejstarším a nejvýznamnějším chovatelem a Zoopark Chomutov, který v současné době chová dva samce. Tento takin má ještě jedno jméno, v současné době je řazeno do synonym, je to takin zlatý. Nepochybně byl pojmenován díky jeho barvě krásné, dlouhé srsti, které někdy může vypadat jako "zlaté rouno".

Pátek 3. prosince 2021 se navždy v historii naší zoo stane datem příchodu jednoho z nejpozoruhodnějších kopytníků na světě, takina čínského.
Tento větší příbuzný evropského kamzíka pochází z horských oblastí Himalájí, Indie a západní Číny. Živí se okusováním stromů, keřů a bylin. Dokáže zdolávat i velmi náročný terén. Za potravou se dokáže natáhnout do výšky více než dvou metrů, tím že stojí na zadních končetinách a předními se opírá o strom či skálu. Celá populace v evropských zoologických zahradách (52 zvířat) pochází z jediného páru dovezeného v roce 2002 do Zoo Liberec.

Samec John Woo se narodil v Zoo Liberec v roce 2016, poté putoval do Zoo Wroclaw, kde zplodil pět mláďat. Tam nyní jeho úlohu převzal jeho bratr, aby mohl založit chov v naší zoo. Samice Bathory se narodila v Zoo Liberec v roce 2020. Dne 10. prosince jsme ji dovezli a 12. spojili e samcem. Až ve třech letech dospěje, stane se snad matkou prvního mláděte narozeného u nás. Takini čínští osídlili přebudovaný výběh z roku 1998, který před nimi obývali jaci domácí a dlouhá roky nejprve pižmoni. Úpravu expozice provedla firma Plzeňská stavitelství PSV plus s.r.o a zaměstnanci provozního úseku Zoo a BZ.

Takini se vyskytují ve 4 formách, které jsou zoology chápány buď jako podruhy (geografické rasy) jediného druhu nebo jako 4 různé druhy. Nejčastějším takinem v zoo je takin indický. Pro takiny je vedena Evropská plemenná kniha (ESB) a jsou zapsáni v Mezinárodní Červené knize ohrožených druhů v kategorii zranitelný (vulnerable).

Takiny v Plzni přivítal 1. náměstek primátora města Plzně pan Mgr. Roman Zarzycký, majitel firmy PSV pan ing. Miroslav Zahout a ředitel Zoo a BZ ing. Jiří Trávníček.

M. Palacká, J. Pešová, M. Vobruba

    

Zoo-vláček jezdí k zoo i v roce 2024, beze změn... číst dále
V sobotu 25.5. oslavíme v Zoo a BZ den dětí číst dále
V srpnu si na amfiteátru zavzpomínáme na tramskou éru číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor