březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Hlavec plochý Platysternon megacephalum je druh želvy žijící v horských potocích Číny, Kambodže, Laosu, Myanmaru, Thajska a Vietnamu. Hlavec má tělo zploštělého tvaru, což je dáno prostředím prudce tekoucích bystřin. Krunýř je dlouhý okolo 20 cm. Jeho velká hlava se nevejde pod krunýř a je proto kryta zvláštním kostěným štítem. Také má hákovitou horní čelist s jejíž pomocí může rozbíjet pevné schránky korýšů a měkkýšů, kteří jsou jeho hlavní potravou. Tento jakýsi zobák, stejně tak jako silné drápy a dlouhý silný ocas, mu pomáhají přidržovat se kamenů a plazit se tak proti silnému proudu. Je však těžkopádný plavec.Naše zoo má tento druh v chovu už od roku…
Od tohoto víkendu si návštěvníci plzeňské zoologické a botanické zahrady mohou prohlédnou novou expozici věnovanou flóře a fauně z období karbonu, které Plzeňsko proslavily ve světě paleontologů.V období karbonu (před 308 milióny let) se v okolí dnešních Nýřan nacházely močály a jezírka s bohatou flórou a faunou. Mezi rostlinami dominovaly přesličky, plavuně a kapradiny. Sladké vody se hemžily raky, několika druhy ryb a žili zde i sladkovodní žraloci. Na břehy jezírek vylézaly nejrůznější druhy obojživelníků. U dna jezírek se vytvořila mrtvá zóna bez kyslíku. Mrtvé organismy, které sem spadly, nepodléhaly rozkladu a vrstvy uhlí je dokonale…
V pondělí 16. ledna se v zázemí pavilonu afrických kopytníků narodila kobylka zebry bezhřívé. Matkou je zkušená osmnáctiletá Tosia a otcem třináctiletý Kim.Zebry bezhřívé Zoo Plzeň chová od roku 2020, kdy byli dovezeni rodiče hříběte z polské Zoo Borysew. V tom samém roce byl ukončen dlouholetý chov zeber Chapmanových.Hříbě je prozatím očím návštěvníků skryto v teplé stáji, ale za příznivého počasí bude chodit i v zimním období na kratší dobu na venkovní výběh. -mp- 31.1. 2023Foto: František Maňhal a Kristýna Rothová
V poslední listopadový týden roku 2022 jsme odvezli našeho mladého samce levharta čínského do maďarského Szegedu. Transport proběhl na doporučení koordinátora chovu. Na našeho samce čekala v zoo samice a my doufáme, že se brzy podaří rozšířit chov těchto vzácných a ohrožených zvířat.Foto. L. Václavovápublikováno 20.1.2023
Poslední měsíc roku 2022 byl na statku Zoo Plzeň ve znamení mláďat. Jako již tradičně se narodila mláďata od ovcí skudde, jehnička a dva beránci, starší z nich se narodil na Štědrý den.Ovce šumavská porodila hned dvojčata, jehničku a beránka. Netradičně zimní vrh mají králíci. Samice moravského modrého odchovává tři králíčata. M. Palacká Ovce skudde
V pátek 16. prosince v ranních hodinách odjely dvě samice goralů sečuánských do francouzského Parc Animalier D´Auvergne.Goraly chová Zoo Plzeň od roku 2001, kdy jsme dovezli nejprve dva samce a posléze i samici z Tierparku Berlín. První ze samců ten samý rok odjel do Zoo Praha.Pár goralů obýval skálu ve velké voliéře nad výběhem afrických kopytníků. Společnost mu dělali supi bělohlaví. Posléze byli přestěhováni do výběhu nad levharty čínské.První mládě, samice se narodilo v roce 2003. Celkově se podařilo odchovat osm mláďat. Poslední, samice se narodila v roce 2010 a ve svých dvanácti letech byla jednou ze dvou samic, které byly transportovány. Druhou byla šestiletá…
V pondělí 21.11 odletělo deset zubrů evropských včetně u nás narozené dvouleté samice Onicy z mezinárodního letiště v německém Frankfurtu do Baku v Ázerbajdžánu. Všechna zvířata dlouhou cestu zvládla a nyní již obývají aklimatizační oboru v Národním parku Shahdag na úpatí Velkého Kavkazu. Teď je čeká třicetidenní karanténa v menší ohradě, aby byly posléze vypuštěni do velké 30 hektarů velké vypouštěcí obory. V ní stráví zhruba šest měsíců, než se jim otevře velká brána do volné přírody.Projekt koordinuje Tierpark Berlín, kam se vždy nejprve zvířata z evropských zoo dovezou a odtud putují do Ázerbajdžánu. Od nich během doby, kterou zvířata stráví…
Na začátku záři samice kapybary Senta porodila pět mláďat. Šlo o její úplně první životaschopná mláďata.Senta jako největší z našich samic odchov zvládá dobře. Zhruba v měsíci věku mláďat jsme se rozhodli je očipovat a zjistit pohlaví.Mláďata jsme z bezpečnostních důvodů oddělili od dospělých a postupně je pochytali a veterinář jim aplikoval identifikační čip.Zjistili jsme, že jde o jednoho samce a čtyři samice.Mláďata zůstanou v naší zoo do jara, kdy odejdou k novému chovateli. Během zimního období je budou moci návštěvníci vidět v jejich vnitřní expozici, a nebo během teplejších dní na předvýběhu.M. Palacká SamecSamice
Ve čtvrtek 27. října dvouletá samice zubra evropského Onica opustila plzeňskou zoo. Byla vybrána jako již druhý zubr z naší zoo, aby se stala součástí divoce žijícího stáda v Azerbajdžánu v jižní části Velkého Kavkazu.Zubři vyhynuli v Evropě ve dvacátých letech minulého století, v Azerbajdžánu žila úplně poslední populace. Nyní se ochranářské asociace, evropské zoologické zahrady a vláda Azerbajdžánu snaží o jejich návrat.V roce 2019 odjela první zvířata z evropských zoo, včetně našeho samce Onyho do Tierparku Berlín. Tam si na sebe zvířata několik měsíců zvykala, aby pak společně odletěla do Azerbajdžánu, aklimatizační obory na jižním úpatí Velkého Kavkazu…
V neděli 9.října proběhla na statku Lüftnerka chovatelská akce České-hezké, tentokrát s podtitulem Den hospodářských zvířat.V minulosti se akce ve spolupráci s Českým svazem chovatelů konala během posledního srpnového víkendu. V letošním roce jsme se rozhodli pojmout celou akci z pohledu chovatelství jako takového a akci přesunout na pozdější termín. Návštěvníkům bylo nabídnuto pět stánků, ve kterých byli odborníci z oboru chov včel, rybářství, myslivost a lesnictví, chov ovcí a koz a chov drůbeže a králíků. Včelař, pan Daniel Beran, v typickém včelařském úboru informoval návštěvníky o chovu včel a výrobě včelích produktů, včetně…
Ve středu 17. srpna jsme do Zoo Plzeň dovezli ,,jeho veličenstvo´´ Korunního Prince Rudolfa Druhého. Nejde však o člena královské rodiny, ale o vzácné plemeno osla domácího.Rakousko-Uherský bílý nebo také Barokní osel je středně velký, má žluto-bílou barvu srsti a modré oči. Byl vyšlechtěn během šestnáctého a sedmnáctého století. Chovali ho převážně bohatí statkáři a šlechtici jako symbol štěstí a bohatství.Po rozpadu Rakouska-Uherska toto plemeno téměř vyhynulo. Poslední zvířata byla nalezena v osmdesátých letech minulého století v rakouské Zoo v Herbersteinu a Maďarsku. V současné době je pro ně vedena plemenná kniha. Všechna zvířata jsou v majetku…
Chovný pár rysů červených nás opět potěšil úspěšným odchovem dvou mláďat. Sameček a samička se narodili 14. května. Jelikož jde o čtvrtý odchov mláďat (třetí úspěšný) mláďata dostala jména začínající písmenem D: Daisy a Dale. Mají se čile k světu a značně přibírají na váze. Při prvním vážení 8. června měla samička hmotnost 690 gramů a sameček 640 gramů, o pár týdnů později 28. července, samička vážila 1,92 kilogramu a sameček 1,85. Bohužel mláďata jsou zatím s matkou ve vnitřní ubikaci a je tak velmi těžké je zahlédnout. Vypuštění do výběhu zatím neplánujeme, alespoň vám tedy nabízíme krásnou fotku našich mláďat.Publikováno 4.8.2022Text:…
Stádo antilop jeleních sdílí výběh s nosorožci indickými. Jde o velmi atraktivní druh, kde je velmi viditelný rozdíl mezi samcem a samicí. Samice nemá rohy a je nenápadně pískově hnědá. Samec má dlouhé šroubovité rohy a tmavě hnědou až černou barvu srsti. Antilopy jelení chová Zoo Plzeň již od konce sedmdesátých let. Jde o velmi otužilou a nenáročnou antilopu, která rodí mláďata i dvakrát ročně.Naše současné stádo tvoří desetiletý samec Hannibal, šest samic a jejich mláďata. Všechny samice pocházejí původně z ostravského a bojnického chovu. Rozhodli jsme se, že stádo rozšíříme o nepříbuzné samice.Dne 28. července jsme dovezli roční a šestiměsíční…
Po úhynu samce vydry říční Bonifáce po nešťastném úrazu, zůstala samice Jana sama. Byla velmi smutná a ve stresu a tak jsme se ihned snažili najít samce nového.Kontaktovali jsme proto koordinátorku EEP programu. Ta v tu chvíli žádného volného samce v zoologických zahradách neměla. Další možností byly záchranné stanice.Vydry říční rodí svá mláďata po dvou měsících březosti v pozdních jarních a letních měsících. Mláďata často přicházejí o matku po střetu s autem. Některá z nich se dostanou do záchranných stanic.Jedna ze záchranných stanic specializovaná právě na vydry se nachází v Pavlově poblíž Havlíčkova Brodu. Právě odtud pocházel Bonifác a shodou…
Statek Lüftnerka se před několika stal expozicí zaměřující se na chov českých plemen hospodářských zvířat. Kromě velkých savců, jako je skot, kůň, ovce, koza či prase chováme i ptáky. Naleznete zde husy, kachny, slepice a holuby.Jedním z posledních domácích zvířat, která byla vyšlechtěna v České republice je Olomoucký kanár. Je to jediné národní plemeno kanára.Vyšlechtil ho pan Lubomír Veselý, který je dlouholetý chovatel kanárů a působí v Zoo Olomouc jako veterinář.Olomoucký kanár patří do stejné skupiny jako anglické národní plemeno lizard. Rozdíl je v tom, že lizard je původně černý kanár a Olomoucký vychází z hnědého.Zvláštností Olomouckého kanára…
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.