Nečekaný úhyn samce velblouda Mulisáka

V úterý, 16. ledna jsme byli nuceni utratit kvůli nečekaným zdravotním komplikacím chovného samce velblouda dvouhrbého, Mulisáka.

Mulisák se narodil v roce 2002 v Zoo Brno. Do plzeňské zoo byl dovezen o rok později, vystřídal chovného samce Haštala. Jeho prvními partnerkami byly samice Gappa, Goldie a Josefína. První mláďata se po něm narodila v roce 2006, poslední v roce 2022. Za svůj život zplodil jedenáct mláďat. Poslední roky žil se třemi mladými samicemi, Kaylou, Terezou a Sisi. Kromě velbloudí společnosti obývaly jeho velbloudí výběh také dvě samice jaků domácích.

Mulisák byl velmi majestátní samec, který svou nezvykle tmavou srstí, mohutným tělem a dlouhými špičáky vzbuzoval respekt. V zimním období, kdy probíhá u velbloudů říje, nebylo radno si s ním zahrávat. Měl typické chování samců, zahrnující nejen typické zvuky, které vydával, ale i pěnění slin a močení pomocí ocasu na hřbet. Výraznému pachu, který vydával neodolala žádná velbloudice. Mimo toto období, to byl velmi hodný samec, se kterým se dalo velmi dobře spolupracovat. Letošní zima byla u něj neobvyklá, protože se u něj nedostavila říje. Žádné další příznaky nejevil, a tak jsme doufali, že se pouze zpozdila.

V pondělí 15. ledna u něj poprvé chovatelé pozorovali problémy s pohybovým aparátem. Těžko vstával a měl problém s chůzí, vzhledem ke zmrzlému povrchu výběhu, to vypadalo na svalové zranění při uklouznutí. V úterý ráno se situace nelepšila, Mulisáka jsme oddělili do vnitřního boxu a veterinářka mu přišla aplikovat léky. Velbloud náhle zkolaboval, spadl a už se nezvedl. Ani po aplikaci léků se do odpoledne situace nezlepšila. Mulisák odevzdaně ležel a evidentně trpěl silnými bolestmi. Rozhodli jsme se ho utratit.

-mp-

Zoo-vláček jezdí k zoo i v roce 2024, beze změn... číst dále
V sobotu 25.5. oslavíme v Zoo a BZ den dětí číst dále
V srpnu si na amfiteátru zavzpomínáme na tramskou éru číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor