Vyhánění zimy 2021

Zima vyhnána – přesvědčte se!
Jedenáct let byla pravidelně vždy poslední únorovou neděli vyhnána z plzeňské kotliny zima. Navzdory Covidu-19 se tak stalo i letos. Původně se kvůli protikoronavirovým opatřením akce neměla konat, ale nakonec se uskutečnila podle návrhu Aleny Kozákové – představitelky Zimy – ve velmi komorní podobě. Zúčastnili se jí pouze tři hlavní aktéři. Končící Zima, Jaromil XII. a statkář Lüftner. Původně se měla utopit u Kalikovského mlýna jen Morana a před radnicí mělo být předáno hlášení o vyhnání zimy z plzeňské kotliny panu primátorovi Martinu Baxovi. Nakonec trojice hlavních postav absolvovala celou trasu tradičního bujarého průvodu, kterého se v některých letech zúčastnilo až na osm set lidí. Na výchozím místě u 7. základní školy na Vinicích zavzpomínala, jak zde bylo vždy veselo. Na statku Lüftnerka v Zoologické a botanické zahradě byla tradičně setnuta hlava slaměnému kohoutu jako trest za to, že málo kokrhá, takže den se sice prodlužuje, ale rána jsou stále ještě tmavá. U Kalikovského mlýna vždy Jaromil XII. nechá zapálit a posléze pro jistotu ještě utopit symbol zimy – Moranu. Letos ale udělal výjimku. Nechal se Zimou uchlácholit, že z plzeňské kotliny se určitě stáhne, ale nějaký čas si ještě zadovádí na horách. Namísto Morany tak byl upálen a utopen všemi nenáviděný a obávaný koronavirus. Jenže Zima svůj slib porušila a namísto do hor, spěchala před radnici, aby Jaromilovi pokazila hlášení o jejím vyhnání. Jenže se přepočítala. Jako každoročně skončila v přichystané rakvi. A to před zraky náměstkyně primátora Elišky Bartákové, která zastoupila Martinu Baxu, jenž měl v té době mimořádné poslanecké povinnosti.
Celý příběh byl natočen na video, takže se letošního vyhánění zimy mohou zájemci zúčastnit alespoň distančně. Video je určitě ke shlédnutí přes odkaz na webu Zoologické a botanické zahrady města Plzně a Facebooku Sdružení IRIS. Partnerů, kteří vyhánění zimy z plzeňské kotliny organizují.

FB: https://fb.watch/3XJk7muZsj/
Web: http://iris-zooplzen.cz/
Youtube: https://youtu.be/h4dtsoZhQ9I

      

-fh-

Foto (c) Miroslav Volf, Iris

Zoo-vláček jezdí k zoo i v roce 2024, beze změn... číst dále
V sobotu 25.5. oslavíme v Zoo a BZ den dětí číst dále
V srpnu si na amfiteátru zavzpomínáme na tramskou éru číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor