Kobylka z Malajsie

Její vědecké jméno je Ancylecha fenestrata. Jde o kobylku, živící se listím většího množství rostlin, u nás nejčastěji dostávají listí ostružiníku a ptačího zobu. Tato zelená kobylka má kryptické zbarvení a v dospělosti připomíná list. Dokonce má na křídlech skvrny, připomínající žír hmyzu či jiné poškození. Nymfy, tak se nazývají mladé kobylky, zase imitují pavouky. Tomuto chování se říká mimeze. “Pavouk” v kresbě kobylek sedí na druhou stranu než má hlavu kobylka. Nymfy navíc hýbají posledním párem nohou podobně jako pavouci, když zkoumají okolí či hrozí. Toto chování slouží kobylkám k obraně, mnozí predátoři se jedovatým pavoukům rádi vyhnou. Navíc kresba predátora mate, protože má “předek” jinde než kobylka.
Zajímavé je i kladení vajec (ovipozice) u tohoto druhu. Mnoho druhů klade vajíčka do půdy, kam samička zastrčí kladélko a tím nemusí vajíčka zahrabávat. Malajská kobylka A. fenestrata na to jde jinak. Má kladélko relativně krátké, velmi úzké a zahnuté. Samička si vybere rostlinu s tlustšími listy a nebo měkkým stonkem a dovnitř rostliny vajíčka uloží. Pro nás jako chovatele je to výhoda, stačí list prohlédnout v protisvětle a hned víme kolik vajíček již máme a zda není na čase propíchanou inkubační rostlinu vyměnit za čerstvou. Pro kobylky je zase výhoda stálá vlhkost v listu rostliny. Vajíčka v rostlině se inkubují zhruba 60-70 dní, záleží na teplotě.

František Jůna
Foto: Lukáš Pola

Zoo-vláček jezdí k zoo i v roce 2024, beze změn... číst dále
V sobotu 25.5. oslavíme v Zoo a BZ den dětí číst dále
V srpnu si na amfiteátru zavzpomínáme na tramskou éru číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor