Červnový sněhulák

Sněhulák v červnu? Ano, je to tak! Mláďata elegantních, černobílých gueréz rodu Colobus se totiž rodí sněhově bílá, pročež se pro ně v zoologické opičí hantýrce vžilo pracovní označení „sněhuláci“ Plzeňský „sněhulák“ se narodil 7. 6. 2021, čímž se naše skupina gueréz angolských (Colobus angolensis palliatus) rozrostla na šest jedinců. Jedná se o první mládě samičího pohlaví od desetileté samice Gypsy a vše zatím napovídá tomu, že bude tento odchov zdařilý. Do péče o nový přírůstek se kromě matky od prvního dne aktivně zapojuje také čtyřiadvacetiletá samice Viki, babička malé samice, která za svůj život přivedla na svět celou desítku mláďat.
Větším překvapením však pro nás byla situace, když jsme mládě pozorovali u jeho staršího sourozence – dvouletého samce Tawiho. Z počátku mládě nosil vzorně na břichu a celé jeho chování působilo takřka nevinně. Po chvíli se ale k mláděti začal chovat značně nevybíravě, načež malá samice spustila naléhavý křik a dožadovala se záchrany. Matka na naříkání mláděte naštěstí pohotově reagovala a nesmlouvavě si svého potomka převzala. Toto chování se ze strany mladého samce ještě několikrát opakovalo, nyní je však situace klidná.
V současné době je mláděti šest týdnů a jeho srst pomalu ale jistě tmavne. Černobílého vzezření dospělců mládě dosáhne před dovršením čtvrtého měsíce života. Kromě mateřského mléka zkouší postupně ochutnávat nejrůznější položky krmné dávky, a to včetně olistěných větví, které tvoří hlavní složku potravy těchto afrických primátů.
Guerézy angolské jsou velmi vzácnými chovanci, jejichž populace v evropských zoologických zahradách čítá necelé tři desítky zvířat. Plzeňská zoologická a botanická zahradě patří společně se Safari Parkem ve Dvoře Králové k tradičním a zároveň nejúspěšnějším chovatelům tohoto taxonu vůbec.

-vos-

Zoo-vláček jezdí k zoo i v roce 2024, beze změn... číst dále
V sobotu 25.5. oslavíme v Zoo a BZ den dětí číst dále
V srpnu si na amfiteátru zavzpomínáme na tramskou éru číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor