Cesta k druhému mláděti dikdika

I přesto, že jsme v chovu dikdika Kirkova stále nováčky hlásíme již druhé mládě! To se narodilo v pondělí 3. dubna a má se čile k světu. Narodilo se sedm měsíců po svém mladším sourozenci a mají mnoho společného, stejně jako rozdílného. Nyní vám přiblížíme chovatelskou cestu k vytouženým mláďatům.

Nelehké začátky
Jelikož se naše zoo primárně specializuje na drobné druhy, rozhodnutí pro chov jedné z nejmenších antilop na světě byl nasnadě. První dikdik přijel do Plzně na konci června roku 2021. Vize pro jeho chov byla původně v expozici, spolu s damany kapskými. Sameček, který přijel z polské Zoo Zamość byl velmi klidný, v expozici se neplašil a nic nenasvědčovalo tomu, že by se cokoliv mělo zkomplikovat. Bohužel na konci léta, jsme ho našli poraněného s frakturou na zadní noze. Z anaestezie, během které mu náš veterinář poskytl primární ošetření, se už neprobudil. Museli jsme tedy začít od začátku.

Přehodnocení expozice pro dikdiky
Dikdici patří mezi druhy, které mají koordinátora pro evropský chov. Ten nám ještě před úhynem samce přidělil samičku ze Zoo Hannover. Ta na rozdíl od předchozího samce byla odchována v zázemí – tudíž zcela nepřipravená na chov v expoziční části zoo, a už vůbec ve společné expozici s damany. Tento fakt, jsme se dozvěděli poměrně pozdě. Situaci kolem příjezdu dikdičí samičky lze dokreslit hovorem našeho zoologa: „Dikdik vyjel z Hannoveru. Ve stávající expozici být v žádném případě nemůže! Je potřeba připravit box na africké stáji.“. Ano i takto vypadá práce chovatelů, kteří se v půl 3 odpoledne místo na šatnu a domů odebrali navážet substrát do nově jmenované dikdičí expozice.

Dopárování chovného páru
Jelikož samička byla opravdu velmi plachá, urgovali jsme koordinátora, aby nebyla dlouho sama. Naštěstí kolegové ze Zoo Bojnice měli samečka v podobném věku a o pár týdnů později se povedlo zrealizovat jeho transport k nám do Plzně. Dikdici spolu vycházejí povětšinou bez problémů a ani spojování našich dikdiků nebylo výjimkou. Rovněž se podařilo opravit venkovní expozici navazující na vnitřní expozici, tudíž dikdiky můžete vidět za příznivého počasí také venku.

První mládě narozené v Plzni
Téměř rok od příjezdu samičky dikdika jsme se mohli radovat z mláděte. Ale než jsme se mohli opravdu radovat připravili si pro nás naši dikdici opět něco speciálního. Většina antilop rodí v noci – chovatelé ve většině případů najdou mládě ráno, po příchodu do práce. My jsme se o našem mláděti dozvěděli v neděli u oběda od kolegyně, která poslala SMS ve znění: „Narodil se dikdik!“. Jak už to bývá neváhali jsme, opustili nedojezený oběd a běželi se podívat. Scéna, kterou jsme viděli byla až k pláči. Ještě mokré mládě se snažilo vstát a následovat matku. Ta před ním s hrůzou utíkala. Jelikož to bylo její první mládě rozhodli jsme se jí dát čas. To se následujícího dne potvrdilo, jako dobrá volba. Matka se o mládě starala a také jsme pozorovali kojení.
Nastal ovšem druhý zlomový bod – veterinární prevence, určení pohlaví a aplikace mikročipu. Kolegové ze Slovenska nám vřele doporučovali ať s tím neotálíme, neboť týden starého dikdika je již téměř nemožné chytit. My jsme naše mládě chytali v osmi dnech stáří a vše proběhlo v pořádku. Ukázalo se, že první narozený dikdik v Plzni je sameček.

Druhé mládě – druhá výzva
Jak byl výše řečeno naše dvě mláďata mají něco společného. V kostce by se dalo říci „matku“ a dobu porodu. I tentokrát naše dikdičice porodila téměř v pravé poledne (ještě mokré mládě můžete vidět na fotografii J. Pavelky). To by samo o sobě nebyl problém. Co nás ale značně překvapilo byl pohled na samici, které se chovala zcela totožně, jako v prvém případě, a tedy před mládětem utíkala, a dokonce ho i aktivně odháněla. Tentokrát jsme již ale byli klidnější a spoléhali na mateřské pudy samice, které (sice se zpožděním) opět zafungovaly.
To v čem jsou naopak mláďata jiná, je jejich aktivita. Zatímco sedmi měsíční sameček první dny po narození jen ležel a nechal k sobě bez problémů přijít, naše novorozeně má o životě výrazně akčnější představy. Hned druhý den aktivně pelášilo spolu s rodiči a starším sourozencem.
Z rozrůstání stádečka dikdiků máme velkou radost! Doufáme, že i čipování a preventivní prohlídka mláděte dopadne dobře a brzy vás budeme moci informovat, zda se jedná o samečka či samičku.

Publikováno 11.4. 2023

K. Rothová, Foto: J. Pavelka, J. Homolka 

Cesta k druhému mláděti dikdika
V lednu a únoru se opět vypravíme za přírodou číst dále
V lednu a únoru odpoledne za zvířátky číst dále
Také v zimě 2024/2025 probíhají komentované večerní prohlídky číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor