Dikdik Kirkův poprvé v Plzni

Dikdik Kirkův je jednou z nejmenších antilop na světě. V dospělosti váží od čtyř do sedmi kilogramů. Jedná se o velmi plachého afrického kopytníka živícího se převážně listy
a pupeny keřů a stromů. Je velmi dobře přizpůsoben životu v suchých oblastech. Dikdici většinou tvoří páry nikoli velká stáda.
V Plzni jsme se na příchod dikdiků začali připravovat už koncem roku 2020, kdy začala úprava expozice v pavilonu žiraf. Z expozici bylo nutné vybudovat blokační box, který by sloužil pro případnou manipulaci se zvířaty. Tato expozice byla již od začátku plánovaná jako vícedruhová tudíž se do ní po úpravě vrátili zpět damani kapští doplnění mangustami trpasličími a africkým ptactvem. Jelikož ale covidová opatření zasáhla i do transportů zvířat z původního transportu dikdiků v únoru byl rázem červen.
Na konci června 2021 dorazil do plzeňské zahrady první dikdik, a to z polské Zoo Zamość. Transport proběhl bez problémů. První den jsme dikdika nechali aklimatizovat v boxu uvnitř expozice. Dnes už má k dispozici expozici celou.
Jelikož okolnosti ohledně transportu byly zdlouhavé bohužel následkem úrazu došlo k úhynu přislíbené samičky dikdika. V různých evropských zoo jsou dikdici chováni v samčích dvojičkách, což funguje ale pro dikdiky to není přirozené. Variantě chovu dvou samců dikdika bychom se chtěli vyhnout, proto nyní čekáme na vyjádření koordinátora chovu o přidělení jiné samičky.
Dikdiky chová v Evropě bezmála 70 institucí. V České republice je poté můžete spatřit v Praze, Dvoře Králové nebo Jihlavě. V sousedním Slovensku úspěšně dikdiky rozmnožuje jak dlouhodobý chovatel Zoo Bratislava, tak také Zoo Bojnice.

-kr-

Dikdik Kirkův poprvé v Plzni
Zoo-vláček jezdí k zoo i v roce 2024, beze změn... číst dále
Novinkou letošní sezóny je pavilon gueréz  číst dále
V srpnu si na amfiteátru zavzpomínáme na tramskou éru číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor