březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Když se řekne enrichment ve světě primátů, většina lidí si vybaví různé hračky, předměty nebo hlavolamy. Zejména pak ve spojení s lidoopy. Zabavit je ovšem rovněž třeba zástupce menších opic, jako jsou drápkaté opice či opice starého světa, např. guerézy a kočkodani.
Enrichment z anglického překladu „obohacení“, neboli zpestření života zvířat v zoologických zahradách, je založen na principu přirozeného podnětu, s kterým se ve volné přírodě setkávají každý den – to jest na principu získávání potravy.
Nejenže opice tato činnost zabaví skvěle na delší dobu, ale také rozvíjí jejich motoriku a posiluje svalovou hmotu. Obohacující prvky se totiž umisťují tak, aby zvíře vynaložilo určitou námahu krmení získat, jelikož ani v přírodě jim potrava neleží samovolně v misce a nezřídka je třeba aktivně zapojit i mozkovou část.
Enrichment, jako takový působí blahodárně na psychiku zvířat, čímž zabraňuje stereotypnímu chování, které je často viděno u zvířat chovaných v nevhodných podmínkách. Takové chování se projevuje chozením zvířete sem a tam, přešlapováním, pohupováním a jinými nepřirozenými pohyby, které je schopné dělat po celý den. To ale neznamená, že pokud se tygr párkrát projde podél plotu, musí se hned jednat o stereotypní chování.
Enrichment nám poskytuje pozorovat, jaké zvíře je zručnější, trpělivější a šťastnější z hracího prvku, což pozitivně motivuje nejen je, ale i jejich chovatele. U větších skupin dokonce vypozorujete hierarchii v tlupě podle toho, který jedinec dostane přednostní právo se s potravním enrichmentem „popasovat“.
V šimpanzí skupině si prvenství drží samice Maria, která přímo miluje krmení a k jeho získání je schopná najít to nejlepší řešení. O první příčku se dělí se samicí Zizwou, která se díky své vyrovnané povaze dokáže soustředit nejdéle a to se jí pozitivně vyplácí. Opodál nezaostává ani Brigitte, která je přebornice v rozvazování uzlů. Dokáže rozplést jutový uzel do jedné minuty, zatímco ostatní si s tímto pro nás triviálním hlavolamem lámou hlavu i pět minut.
Tak jako chov zvířat v zoo se nesmí stát samozřejmostí, ani enrichment se nesmí stát pro zvíře stereotypní. Při nadměrném a častém opakování postupně přestává být pro svého příjemce zajímavý a žádaný.
U šimpanzů proto kombinujeme hned několik prvků. Z větších enrichmentů plníme krmné bedny umístěné v expozici s venkovním termitištěm. Mezi oblíbené předměty patří dřevěná dřívka, do jejichž dírek dáváme rozinky, které šimpanzi musí správně opracovaným klacíkem vyšťourat. Zde mají výhodu samice s dlouhými nehty, jako je naše Brigitte, která klacík nepotřebuje. O Vánocích nám rodiče dětí ze zoo kroužku zakoupili „nedobytné kongy“, které samice Zizwa a Brigitte vlastnoručně dobyly. Mezi méně náročný enrichment patří ukrytí krmení do dřevité vaty, jutových pytlů, papírových krabic či tašek, dutých bambusů, proutěných košíčků a jiných předmětů, které jsou pro nás dostupnější a jejich příprava není složitá. Zabavit však dokáží i vrbové špalíčky, jejichž lýko okusují šimpanzi poměrně dlouhou dobu a velice jim chutná. V létě 2021 jsme společnými silami zamotali z hasičských hadic kapsáře (děkujeme obětavým hasičům a doufejme, že stále mají čím hasit), které umístíme ve venkovní kleci.
U lidoopů je enrichment víc než důležitý, ale nesmíme zapomínat i na ostatní obyvatele primátí říše. I guerézy či drápkaté opice se mohou radovat z krmných enrichmentových prvků.
Guerézy, jejichž potrava se skládá převážně z listí (až 95% veškeré přijímané potravy), dostaly v létě ručně vyrobenou vrbovou kouli, která obsahovala nejen listí, ale také kusy zeleniny. A i ony mají ve vnitřní expozici velký hasičský kapsář, který využíváme k úkrytu zeleniny nebo k zapichování větví.
S enrichmentem našich nejmenších zástupců, tzv.drápkatých opic, je to poměrně složité. S taškou či jutovým pytlem si sotva pětisetgramová opička poradí, ale např. florbalový míček obsahující rozinky je skvělý podnět k aktivní činnosti těchto úžasných opic. Rovněž zdánlivě obyčejná papírová krabice s vystříhanými okýnky není vůbec špatná zábava. Zvláště, když z ní vylézá hmyz.
S chovem drápkatých opic je to velmi složité. Díky jejich velikosti a rychlému metabolismu se zdravotní stav těchto neposedů může leckdy nečekaně a náhle změnit. I zde můžeme váhové přírůstky kontrolovat nenásilně formou hry, a to pomocí krmné plošinky.
Možností, jak zpestřit život zvířatům chovaným v zoologických zahradách je nespočet, stačí jen povolit uzdu své fantazii a enrichment je na světě.
Monika Nováková a Tomáš Krbeček
Publikováno 30.9. 2022
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.