Enrichment aneb, jak zabavit primáty v zoo

Když se řekne enrichment ve světě primátů, většina lidí si vybaví různé hračky, předměty nebo hlavolamy. Zejména pak ve spojení s lidoopy. Zabavit je ovšem rovněž třeba zástupce menších opic, jako jsou drápkaté opice či opice starého světa, např. guerézy a kočkodani.
Enrichment z anglického překladu „obohacení“, neboli zpestření života zvířat v zoologických zahradách, je založen na principu přirozeného podnětu, s kterým se ve volné přírodě setkávají každý den – to jest na principu získávání potravy.
Nejenže opice tato činnost zabaví skvěle na delší dobu, ale také rozvíjí jejich motoriku a posiluje svalovou hmotu. Obohacující prvky se totiž umisťují tak, aby zvíře vynaložilo určitou námahu krmení získat, jelikož ani v přírodě jim potrava neleží samovolně v misce a nezřídka je třeba aktivně zapojit i mozkovou část.
Enrichment, jako takový působí blahodárně na psychiku zvířat, čímž zabraňuje stereotypnímu chování, které je často viděno u zvířat chovaných v nevhodných podmínkách. Takové chování se projevuje chozením zvířete sem a tam, přešlapováním, pohupováním a jinými nepřirozenými pohyby, které je schopné dělat po celý den. To ale neznamená, že pokud se tygr párkrát projde podél plotu, musí se hned jednat o stereotypní chování.
Enrichment nám poskytuje pozorovat, jaké zvíře je zručnější, trpělivější a šťastnější z hracího prvku, což pozitivně motivuje nejen je, ale i jejich chovatele. U větších skupin dokonce vypozorujete hierarchii v tlupě podle toho, který jedinec dostane přednostní právo se s potravním enrichmentem „popasovat“.
V šimpanzí skupině si prvenství drží samice Maria, která přímo miluje krmení a k jeho získání je schopná najít to nejlepší řešení. O první příčku se dělí se samicí Zizwou, která se díky své vyrovnané povaze dokáže soustředit nejdéle a to se jí pozitivně vyplácí. Opodál nezaostává ani Brigitte, která je přebornice v rozvazování uzlů. Dokáže rozplést jutový uzel do jedné minuty, zatímco ostatní si s tímto pro nás triviálním hlavolamem lámou hlavu i pět minut.
Tak jako chov zvířat v zoo se nesmí stát samozřejmostí, ani enrichment se nesmí stát pro zvíře stereotypní. Při nadměrném a častém opakování postupně přestává být pro svého příjemce zajímavý a žádaný.
U šimpanzů proto kombinujeme hned několik prvků. Z větších enrichmentů plníme krmné bedny umístěné v expozici s venkovním termitištěm. Mezi oblíbené předměty patří dřevěná dřívka, do jejichž dírek dáváme rozinky, které šimpanzi musí správně opracovaným klacíkem vyšťourat. Zde mají výhodu samice s dlouhými nehty, jako je naše Brigitte, která klacík nepotřebuje. O Vánocích nám rodiče dětí ze zoo kroužku zakoupili „nedobytné kongy“, které samice Zizwa a Brigitte vlastnoručně dobyly. Mezi méně náročný enrichment patří ukrytí krmení do dřevité vaty, jutových pytlů, papírových krabic či tašek, dutých bambusů, proutěných košíčků a jiných předmětů, které jsou pro nás dostupnější a jejich příprava není složitá. Zabavit však dokáží i vrbové špalíčky, jejichž lýko okusují šimpanzi poměrně dlouhou dobu a velice jim chutná. V létě 2021 jsme společnými silami zamotali z hasičských hadic kapsáře (děkujeme obětavým hasičům a doufejme, že stále mají čím hasit), které umístíme ve venkovní kleci.
U lidoopů je enrichment víc než důležitý, ale nesmíme zapomínat i na ostatní obyvatele primátí říše. I guerézy či drápkaté opice se mohou radovat z krmných enrichmentových prvků.
Guerézy, jejichž potrava se skládá převážně z listí (až 95% veškeré přijímané potravy), dostaly v létě ručně vyrobenou vrbovou kouli, která obsahovala nejen listí, ale také kusy zeleniny. A i ony mají ve vnitřní expozici velký hasičský kapsář, který využíváme k úkrytu zeleniny nebo k zapichování větví.
S enrichmentem našich nejmenších zástupců, tzv.drápkatých opic, je to poměrně složité. S taškou či jutovým pytlem si sotva pětisetgramová opička poradí, ale např. florbalový míček obsahující rozinky je skvělý podnět k aktivní činnosti těchto úžasných opic. Rovněž zdánlivě obyčejná papírová krabice s vystříhanými okýnky není vůbec špatná zábava. Zvláště, když z ní vylézá hmyz.
S chovem drápkatých opic je to velmi složité. Díky jejich velikosti a rychlému metabolismu se zdravotní stav těchto neposedů může leckdy nečekaně a náhle změnit. I zde můžeme váhové přírůstky kontrolovat nenásilně formou hry, a to pomocí krmné plošinky.
Možností, jak zpestřit život zvířatům chovaným v zoologických zahradách je nespočet, stačí jen povolit uzdu své fantazii a enrichment je na světě.

Monika Nováková a Tomáš Krbeček

Publikováno 30.9. 2022

Enrichment aneb, jak zabavit primáty v zoo
V sobotu 25.5. oslavíme v Zoo a BZ den dětí číst dále
Provozní změny v Zoo a BZ platné od března 2024 číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
Chcete pomoci přírodě? Zkuste pomáhat s námi! číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor