Hrabáč u veterináře

Během loňského roku se u naší starší samice hrabáče kapského Curly vyskytly zdravotní problémy, zřejmě spojené s jejím vyšším věkem (18 let). Nejzávažnější byl rozsáhlý zánět dělohy, který se nám i přes antibiotickou léčbu nepodařilo vyléčit. Vzhledem k tomu, že Curly za svůj život porodila již sedm mláďat, rozhodl zoolog spolu s veterináři o chirurgickém vyjmutí zanícené dělohy. Tento zákrok nebyl doposud popsán, proto bylo vše spojené s velkými obavami. Tyto obavy se ukázaly zbytečné již pár dní po zákroku. Curly se chovala jako vzorný pacient a nyní má jizvu na břiše již téměř zahojenou.
Mnozí se podivují, jak kontaktní hrabáči jsou vůči svým chovatelům. Hrabáče nikterak „necvičíme“ vše záleží pouze na jejich ochotě spolupracovat. My této jejich povahy využíváme na běžné veterinární ošetřování, což nám umožňuje zvíře neuspávat při drobných zákrocích. Po roce chovu hrabáčů jsme se propracovali např. k odběru krve, a to z ucha. Hrabáč během odběru mlsá hmyz a nikterak se nestresuje. U mnohých druhů může socializace s chovateli vést k problémovému chování – ať už při odchovu mláďat či způsobit agresi mezi jedinci ve skupině. U hrabáčů je potvrzeno, že i přes kontakt s lidmi není narušováno jejich běžné chování. Naopak mnohé zoo toho využívají a v prvních týdnech „pomáhají“ samici s odchovem či v březosti jsou schopni naučit samici na ultrazvukové vyšetření.

-kr-

Foto: Eliška Hiková

Hrabáč u veterináře
Zoo-vláček jezdí k zoo i v roce 2024, beze změn... číst dále
V sobotu 25.5. oslavíme v Zoo a BZ den dětí číst dále
V srpnu si na amfiteátru zavzpomínáme na tramskou éru číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor