Království bodlinatek

Plzeňská zoo je proslulá chovem drobných hlodavců a je suverénně první v počtu chovaných taxonů. Jedním z nich jsou bodlinaté myši – bodlinatky (rod Acomys). Od běžných myší se liší hlavně svou srstí, která by se dala přirovnat k bodlinám ježka. V případě bodlinatek se však jedná o tvrdou srst. Mláďata se rodí s jemnými kožíšky, které se po pár týdnech přemění právě na drobné bodliny.
Bodlinatky se ve volné přírodě vyskytují v Africe, západní Asii a Středomoří, kam byly pravděpodobně zavlečeny. Žijí v početných koloniích a živí se jak rostlinou, tak živočišnou potravou – nejčastěji v podobě bezobratlých živočichů. Na rozdíl od klasických myší rodí poměrně velká a osrstěná mláďata, která již brzy dokáží následovat matku. Často se prvních pár dní po porodu drží přisátá na strucích samice.
Je popsáno cca 20 druhů, které se následně dělí na „poddruhy“ dle lokalit výskytu. V naší zoologické zahradě započal chov bodlinatek v devadesátých letech a některé druhy chováme bez přestávky do dnes. Nyní je u nás chováno 7 druhů bodlinatek, což je nejvíce v zoologických zahradách na světě. A zároveň jsou to všechny dostupné druhy, které jsou v zahradách chovány. Kolekci bodlinatek podporují i privátní chovatelé, kde se raritně vyskytne i jiný druh. Jsme velmi rádi, že jsme letos v létě ve spolupráci s pražskou zoo obnovili chov bodlinatek jihoafrických (nejmenší druh bodlinatky) a bodlinatek zlatých, které jsou obzvlášť těžké na odchov.
Tyto velmi zajímavé sociální hlodavce můžete vidět po naší zoo na několika místech – např. tajemný svět noční Afriky nebo jako doplňková expozice u pand červených. Některé druhy máme pouze v chovatelském zázemí, jelikož se snažíme v expozicích vystavovat celé spektrum drobných hlodavců. Plzeňský chov je nesmírně důležitý, jelikož zoologické zahrady od chovu bodlinatek, ale i jiných hlodavců, upouštějí. Naše zoo má být na co pyšná!

Výčet chovaných druhů bodlinatek:
• Bodlinatka ušatá
• Bodlinatka turecká
• Bodlinatka čadská
• Bodlinatka krétská
• Bodlinatka jihoafrická
• Bodlinatka tmavá
• Bodlinatka zlatá

Kristýna Rothová, foto: Jan Homolka

Království bodlinatek
Od 23. prosince do 1. ledna máme sváteční vstupné číst dále
V prosinci zoo zdaleka nespí zimním spánkem číst dále
Také v zimě 2024/2025 probíhají komentované večerní prohlídky číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor