Mláďata kusu liščích

 Kusu liščí je australským stromovým vačnatcem, který se v plzeňské zoo vyskytoval již v minulosti. Tohoto všežravého vačnatce se poprvé podařilo rozmnožit v roce 2019 a od té doby se s pravidelností množí. Z prvních odchovů jsme si nechali samečka, kterého jsme loni dopárovali samičkou z brněnské zoo. Aktuálně chováme čtyři dospělá zvířata (dva chovné páry) a jednoho dospělého samečka. Oba naše chovné páry se nám v podstatě současně rozmnožili.
Již na konci loňského roku jsme si všimli pohybů na vacích obou samic. Jelikož mláďata setrvávají ve vaku i přes 4 měsíce až zhruba od začátku března je pozorujeme mimo matčiny vaky. Mláďata se v tuto dobu pevně drží na hřbetě matky a jsou stále ještě kojena a začínají přijímat pevnou potravu.
Aktuálně jsou všichni kusu chováni mimo návštěvnickou část a důvod je prostý. V zoo aktuální není žádné australské nokturnárium (expozice s nočním režimem). Jelikož je to téměř výlučně zvíře s noční aktivitou bylo by po většinu dne „neviditelným“ chovancem.
I přes to, že je kusu běžným australským druhem a na Novém Zélandu dokonce druhem invazivním, kde ohrožuje místní zejména ptačí faunu, v Evropě je zvířetem raritně chovaným v zoologických zahradách. Můžeme dokonce mluvit i o značné důležitosti českých zoo na chovu tohoto málo známého chovance. V ČR je k vidění v Jihlavě, Brně, Hluboké, Děčíně a od letošního roku dokonce i v Olomouci – což je celkem 6 zahrad z celkových 15 v Evropě. Počet chovaných zvířat v evropských zoo je aktuálně 37 zvířat – z toho 7 je aktuálně chováno v Plzni. To z nás dělá největšího chovatele kusu liščího v Evropě!

Kristýna Rothová 23.3.2022
Foto : K. Rothová, Jan Homolka

Mláďata kusu liščích
Zoo-vláček jezdí k zoo i v roce 2024, beze změn... číst dále
V sobotu 25.5. oslavíme v Zoo a BZ den dětí číst dále
V srpnu si na amfiteátru zavzpomínáme na tramskou éru číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor