Mládě u ježur novoguinejských

V Plzni je chováno mnoho raritních zvířat – ježury jsou bezesporu jedny z nich! S jejich chovem jsme začali již v roce 2012. Jelikož ježury patří mezi tzv. neviditelné chovance, chováme je pouze v zázemí. To nám ovšem umožňuje poskytnout ježurám maximální klid na odchov.
Již v roce 2016 se ukázalo, že naše ježury jsou plodné. Vylíhnuté mládě však uhynulo při váze 180 g. Ani o 3 roky později jsme se zprvu neradovali. V ubikaci ježur jsme nalezli mrtvé mládě zřejmě hned po vylíhnutí. Jelikož reprodukční interval ježur je dva roky i více, s další mládětem jsme rozhodně nepočítali. Při běžné kontrole v únoru 2019 jsme ve vaku samice objevili první mládě ježury v Plzni, které se podařilo odchovat! Nejednalo se pouze o plzeňský, ale rovnou i československý prvoodchov, za který jsme v roce 2020 obdrželi ocenění odchov roku s názvem Bílý slon.
Rok 2021 potvrdil harmonii našeho chovného páru a na základě zkušeností z předchozích let jsme lépe odhadovali změny v jejich chování, které naznačují ke schylujícímu se odchovu. Na začátku února jsme při kontrole samice potvrdili mládě ve vaku. Samice ho přes měsíc nosila pouze ve vaku a byla překvapivě aktivní. Mládě nás překvapilo svojí váhou – na začátku března jsme ho poprvé viděli mimo vak a při vážení na konci června mělo úctyhodných 1200 g. Přičemž naše dospělé ježury váží okolo 3 kg.
Odchovy ježur jsou v rámci Evropy velmi raritní. Ježury chová pouze devět zoo v Evropě, a proto je každý odchov nesmírně vzácný. Jsme proto rádi, že kromě našeho mláděte se letos v České republice narodily ježury hned dvě! Druhé mládě se narodilo v pražské zoo, kde se jedná o tamní prvoodchov, což je velmi cenné pro celkovou evropskou populaci ježur, která aktuálně čítá pouhých 26 zvířat!

-kr-

Mládě u ježur novoguinejských
Zoo-vláček jezdí k zoo i v roce 2024, beze změn... číst dále
V sobotu 25.5. oslavíme v Zoo a BZ den dětí číst dále
V srpnu si na amfiteátru zavzpomínáme na tramskou éru číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor