Odchov leguánků obojkových

Přesně v polovině letních prázdnin se v zázemí teraristického úseku začala líhnout mláďata leguánků obojkových. Jde konkrétně o leguánky (Crotaphytus collaris) z lokality "Wichita mountains". Pohoří Wichita se nachází na jihozápadě amerického státu Oklahoma, kde se extrémní teploty letních měsíců střídají s poměrně chladnou zimou.
Samci leguánků z této lokality se vyznačují nádherně kontrastním zbarvením v podobě modrého těla a sytě žluté hlavy. Samice jsou spíše nenápadně zbarvené do odstínů šedomodré až hnědé se světlými skvrnami. V oblasti krku mají obě pohlaví dva černé obojky ohraničené bílou barvou. Odtud tito leguánci získali své druhové jméno.
Zvláštností tohoto druhu je změna zbarvení samice v období gravidity, jako je tomu například u některých druhů chameleonů, nicméně změna není až tak markantní. Sytě oranžové pásy na těle samice, které jsou normálně spíše lehce naznačené, se v období gravidity vybarví naplno a jasně signalizují příchod nového života.
Samice kladou kožovitá vejce, která poctivě zahrabávají do vlhkého substrátu. Vajec může být v jedné snůšce až 13, nicméně naše samice nakladla pouze 5 vajec. Vejce jsme našli 4.6.2022 a po necelých 2 měsících inkubace v teplotě 28,5 °C, konkrétně 31.7.2022 jsme se mohli radovat z prvních 3 vylíhnutých mláďat. Další jedno se přidalo k sourozencům hned následující den. Poslední vejce zatím nejeví známky líhnutí, nicméně věříme, že se brzy také vylíhne.
Jelikož jde o rychle se pohybující ještěry s denní aktivitou, jsou to velmi zdatní a hbití lovci. Loví primárně různé bezobratlé živočichy a díky své obratnosti a mrštnosti jsou schopni ulovit i motýly. Většinou nepohrdnou ani menšími obratlovci. Samicím po nakladení snůšky lze v lidské péči nabídnout výživné myší holátko pro rychlý návrat samic do kondice. Nicméně jejich jídelníček doplňuje i rostlinná složka hlavně v podobě květů, případně listů bylin.
U nás v zahradě můžete tyto pozoruhodné ještěry spatřit v expozici Sonorská poušť, kde je několik expozičně vystavených jedinců, které doplňuje jeden chovný pár umístěný v zázemí.

Filip Hais, foto: K. Misíková

Ve dnech 18. a 19. května proběhnou Dny japonské kultury číst dále
Provozní změny v Zoo a BZ platné od března 2024 číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
Chcete pomoci přírodě? Zkuste pomáhat s námi! číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor