Přirozený odchov tenkozobců opačných

Tenkozobec opačný je 42-46 cm velký pták, kterého řadíme mezi bahňáky, což je velká skupina ptáků, vázaná na vodu, mokré louky, bažiny atd. Tenkozobci hnízdí převážně u mělkých mořských zátok, v ústí řek a na bahnitých plochách. Tenkozobci patří mezi tažné ptáky, kteří zimují ve Středomoří a v Africe. Můžeme se s nimi setkat i v ČR, kde nepravidelně protahuje, výjimečně je zaznamenáno i hnízdění několika párů. V Česku se jedná o kriticky ohrožený a přísně chráněný druh.
Živí se převážně hmyzem a drobnými korýši, typický je pro něj způsob, jak si tuto potravu získává, mírně rozevřeným zobákem pohybuje ve vodě, nebo v bahně ze strany na stranu a hledá potravu po hmatu. Tento způsob získávání potravy můžete spatřit i v naší zoo v pavilonu hrošíků, kdy tenkozobci zkoumají dno bazénu ve venkovní voliéře, nebo hledají červíky ukryté ošetřovateli do vytvořeného bahna uvnitř expozice.  Tento rok jsme úspěšně odchovali 6 mláďat, pocházejících ze dvou párů. První pár vůbec poprvé vyhnízdil přímo ve voliéře, kde mláďata vyrostla do dospělosti. 16.4.2020 jsme objevili 4 kropenatá vejce v důlku řídce vystlaném malými klacíky, slámou a kusy rostlin. Tenkozobci snášejí 3-4 vejce a střídavě na nich sedí oba rodiče. 8.5.2020 Se už začalo ozývat známé pípání a za nedlouho se vylíhla 3 mláďata, čtvrté mládě se vylíhlo až další den. Na mláďatech je zajímavé, že se líhnou značně vyvinuta a jsou ihned schopna přijímat potravu a chodit. Jejich rodiče se jich stále drží, a dokážou je dobře bránit. Jakmile jsme se při každodenní údržbě přiblížili, rodiče ihned spustili varovný zvuk a začali shánět mláďata dohromady. Někdy se samice přikrčila a nechala všechna mláďata zalézt do jejího peří, takže jim byly vidět pouze nohy. Ze čtyř mláďat se dospělosti dožila tři, další tři mláďata ze tří vajec se po vylíhnutí v expozici dala do jiné ubikace a když byla dostatečně velká, zase se spojila se skupinou nyní čítající 19 tenkozobců opačných.
-av-

Foto Aneta Vebrová

    

Přirozený odchov tenkozobců opačných
V sobotu 2.11. nás čeká oblíbená vyzdobená strašidelná zoo číst dále
Do konce listopadu do zoo za stovku číst dále
Novinkou letošní sezóny je pavilon gueréz  číst dále
Šest dní v týdnu se konají ukázky dravců na amfiteátru číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor