březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Po dvou letech se v naší zoologické a botanické zahradě radujeme z mláděte guerézy angolské (Colobus angolensis palliatus). Malý samec přišel na svět 31. července 2019 a jedná se již o sedmnácté mládě narozené v Plzni za více než dvacetiletou éru chovu těchto elegantních afrických opic. Zatímco matka mláděte – osmiletá Gypsy – je plzeňskou rodačkou, devítiletý otec Vuk pochází z královédvorského safariparku. Samec je k mláděti velmi tolerantní a bedlivě jej střeží. Po předchozích neúspěších se Gypsy ukázala být vzornou a starostlivou matkou a odchov probíhá zcela přirozeně bez větších komplikací. U podčeledi hulmanovitých opic (guerézy, hulmani, languři, kahau…) je obecně vyvinutý silný pud tetičkovského chování, kdy si již pár hodin po porodu mládě půjčují ostatní samice v tlupě. Stejně tak tomu je i v naší skupině; mládě velkou část dne tráví v péči své babičky – dvaadvacetileté samice Viki. Čtveřici doplňuje takřka tříletý samec Démon.
Zajímavým úkazem je, že mláďata černobílých gueréz se rodí sněhově bílá a až ve věku tří a půl měsíců získávají plně zbarvení dospělce.
Malý samec je velmi vitální, pomalu opouští náruč své matky a samostatně prozkoumává venkovní tunel, který vede na přírodní výběh v podobě ostrova se vzrostlými olšemi. V letní sezóně guerézy tento výběh sdílí s hrošíky liberijskými.
Ošetřovatelé mláděti vybrali jméno svahilského původu – TAWI – které lze přeložit jako „větvička“. Jméno tak odkazuje na hlavní potravní složku těchto opic, kterou jsou olistěné větve stromů.
Vojta Smolík
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.