Všechno má svůj čas, aneb co nového u šimpanzů

Dne 10.8.2021 jsme s kolegou Tomášem a kurátorkou Lenkou odjeli do krakowské zoo seznámit se s naším novým samcem Sirim, který byl vybrán evropským koordinátorem chovu šimpanzů, jako chovný samec po uhynulém samci Baskovi. Situace s šimpanzím poddruhem Pan troglodytes troglodytes není nikterak veselá a samec Siri byl pro nás jedinou šancí, jak rychle sestavit opět fungující šimpanzí tlupu.
Siri se narodil 22.12.1987 v zoo Dvůr Králové nad Labem. Jakmile dosáhl pohlavní dospělosti, byl transportován do ostravské zoo, kde se následně stal otcem. V roce 2008 odjel do Krakowa dělat společnost dvěma samicím a jeho poslední cesta směřovala 12.8.2021 do plzeňské zoo, kde ho netrpělivě vyhlížely čtyři samice Zedonja, Zizwa, Maria, Brigitte a dvouletá Caila.
Po příjezdu byl zabydlen v chovatelském zázemí, aby si přivyknul na nové prostředí a chovatele.
Vzhledem k jeho téměř nulovému sebevědomí a s ohledem na dvouletou samici Cailu, je spojování časově náročné a, i když se snažíme pomoci Sirimu, aby nabyl vůdčího chováni, je tento proces zdlouhavý.
V současné době není možné Siriho vidět, jelikož spojovaní probíhá v chovatelském zázemí. I přesto jsme zase o krok blíže. Od první chvíle velice dobře funguje se samicí Brigitte, která mu poskytuje pocit bezpečí a od 23.11.2021 je zatím úspěšně spojen se samicí Zedonjou a Cailou. Siri má před Zedonjou stále velký respekt, ale každým dnem jsou vidět malé krůčky a právě v tuto chvíli nesmíme nic uspěchat. Důležité jsou i naše pocity a ty nám říkají, že ještě není čas k připojení další samice.
Omlouváme se tedy, že šimpanzi již delší dobu nejsou k vidění a my ani nemáme přesnou vidinu, kdy budou. Ale veřte nám, snažíme se.
V expozici tropického pavilonu můžete během dne zahlédnout samici Zizwu a Mariu.
Následující plán je v blízké době pustit do zázemí Marii a Zizwu kontaktně přes mříž a trpělivě čekat na pozitivní chování Siriho s jednou ze samic. Následně dojde k připojení další samice.
Průběh spojování Vám rádi popíšeme až bude tlupa pohromadě.

Monika Nováková, Tomáš Krbeček

Všechno má svůj čas, aneb co nového u šimpanzů
Zoo-vláček jezdí k zoo i v roce 2024, beze změn... číst dále
V sobotu 25.5. oslavíme v Zoo a BZ den dětí číst dále
V srpnu si na amfiteátru zavzpomínáme na tramskou éru číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor