Zapojili jsme se do herpetologického výzkumu v Jordánsku

Naši ošetřovatelé Aleš Zíka a Tomáš Winkelhöfer se v roce 2019 zúčastnili terénního výjezdu za herpetofaunou do Jordánska. Čtenáři časopisu IRIS se mohli o této cestě dozvědět více v jeho minulých číslech (4/2019 a 2/2021), která jsou pro zájemce dostupná ke stažení z archivu webových stránek Zoo Plzeň. Herpetologická pozorování z cesty a objev do té doby v Jordánsku nezaznamenaného druhu gekona Trigonodactylus arabicus byly rovněž zveřejněny v zahraničních odborných časopisech Jordan Journal of Natural History a Saudi Journal of Biological Sciences.
Po čtyřech letech slaví jordánská expedice další úspěch. Součástí práce v terénu byl i odběr tkáňových vzorků pro pozdější analýzy DNA, které často napomáhají při určování tzv. kryptických druhů. Pod tím si můžeme představit např. dva druhy gekonů, které se od sebe navenek nijak zásadně neliší. Odlišit je od sebe není jednoduché a zpravidla vyžaduje šupleru, lupu nebo mikroskop. Alternativou je genetická analýza DNA, která funguje velice obdobně jako skenování čárových kódů. Zjednodušeně řečeno, část DNA námi studovaného jedince se porovná s existující referencí ve veřejně dostupné databázi. Nebudeme zacházet do hlubších a příliš odborných detailů, ale pro zájemce doporučujeme si nastudovat více pod slovy DNA barcoding.
Jedním z typických příkladů kryptických druhů jsou gekoni rodu Hemidactylus. Dlouho se předpokládalo, že v mediteránních zemích (namátkou Itálie, Řecko nebo Španělsko) široce rozšířený gekon turecký (Hemidactylus turcicus) je zároveň jediný v Jordánsku se vyskytující druh tohoto rodu. To bylo vyvráceno s objevy gekonů Hemidactylus mindiae a jordánského endemita Hemidactylus dawudazraqi v letech 2007 a 2011. Objevy těchto druhů pro jordánskou herpetofaunu otevřely řadu otázek, např. odkud a kam sahá jejich rozšíření nebo zdali se H. turcicus v Jordánsku vůbec vyskytuje. Odpovědět na tyto otázky se podařilo mezinárodnímu týmu českých, ukrajinských a jordánských herpetologů včetně obou ošetřovatelů ze Zoo Plzeň, jejichž výzkum byl letos v srpnu zveřejněn v odborném časopise Systematics and Biodiversity vydávaným Natural History Museum v Londýně.
Tkáňové vzorky z expedice roku 2019, doplněné dalšími z expedice roku 2022 a od ukrajinských a jordánských kolegů byly podrobeny genetické analýze, která ukázala, že kromě dvou výše zmíněných druhů rodu Hemidactylus se v Jordánsku vyskytují další dva dosud nezaznamenané Hemidactylus lavadeserticus a Hemidactylus granosus. Výskyt gekona tureckého (H. turcicus) se podařilo potvrdit ale pouze na severozápadě Jordánska. Gekon H. lavadeserticus, do nedávna formálně známý pouze ze Sýrie, byl zjištěn na severovýchodě země v lávových polích Harrat Ash Shaam a gekon H. granosus v přístavním městě Akaba na jihu země u pobřeží Rudého Moře. Zásluhou plzeňských herpetologů je zejména, ale nejen, objev potenciálně šestého dosud vědecky nepopsaného druhu na jihozápadě země nedaleko izraelských hranic, pro jehož případný samostatný druhový status bude zapotřebí dalšího výzkumu.
Odborný článek v anglickém jazyce pojednávající o obou prvonálezech a rozšíření gekonů rodu Hemidactylus v Jordánsku je volně dostupný k přečtení a ke stažení na následujícím odkaze https://doi.org/10.1080/14772000.2023.2237033.

Lukáš Pola

Fotografie:

Mládě gekona Hemidactylus lavadeserticus

Dospělý jedinec gekona H. lavadeserticus

Lávová poušť Harrat Ash Shaam na severovýchodě Jordánska, kde byl poprvé zaznamenán H. lavadeserticus

  

Zapojili jsme se do herpetologického výzkumu v Jordánsku
Na první máj v Zoo Plzeň proběhne již tradiční akce zaměřená na ochranu přírody s názvem May Day. Jedná se o tzv. volání přírody o pomoc. Akce je… číst dále
Provozní změny v Zoo a BZ platné od března 2024 číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
Chcete pomoci přírodě? Zkuste pomáhat s námi! číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor