březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Ve středu 17. srpna jsme do Zoo Plzeň dovezli ,,jeho veličenstvo´´ Korunního Prince Rudolfa Druhého. Nejde však o člena královské rodiny, ale o vzácné plemeno osla domácího.Rakousko-Uherský bílý nebo také Barokní osel je středně velký, má žluto-bílou barvu srsti a modré oči. Byl vyšlechtěn během šestnáctého a sedmnáctého století. Chovali ho převážně bohatí statkáři a šlechtici jako symbol štěstí a bohatství.Po rozpadu Rakouska-Uherska toto plemeno téměř vyhynulo. Poslední zvířata byla nalezena v osmdesátých letech minulého století v rakouské Zoo v Herbersteinu a Maďarsku. V současné době je pro ně vedena plemenná kniha. Všechna zvířata jsou v …
Chovný pár rysů červených nás opět potěšil úspěšným odchovem dvou mláďat. Sameček a samička se narodili 14. května. Jelikož jde o čtvrtý odchov mláďat (třetí úspěšný) mláďata dostala jména začínající písmenem D: Daisy a Dale. Mají se čile k světu a značně přibírají na váze. Při prvním vážení 8. června měla samička hmotnost 690 gramů a sameček 640 gramů, o pár týdnů později 28. července, samička vážila 1,92 kilogramu a sameček 1,85. Bohužel mláďata jsou zatím s matkou ve vnitřní ubikaci a je tak velmi těžké je zahlédnout. Vypuštění do výběhu zatím neplánujeme, alespoň vám tedy nabízíme krásnou fotku našich mláďat.Publikováno 4.8.2022Text…
Stádo antilop jeleních sdílí výběh s nosorožci indickými. Jde o velmi atraktivní druh, kde je velmi viditelný rozdíl mezi samcem a samicí. Samice nemá rohy a je nenápadně pískově hnědá. Samec má dlouhé šroubovité rohy a tmavě hnědou až černou barvu srsti. Antilopy jelení chová Zoo Plzeň již od konce sedmdesátých let. Jde o velmi otužilou a nenáročnou antilopu, která rodí mláďata i dvakrát ročně.Naše současné stádo tvoří desetiletý samec Hannibal, šest samic a jejich mláďata. Všechny samice pocházejí původně z ostravského a bojnického chovu. Rozhodli jsme se, že stádo rozšíříme o nepříbuzné samice.Dne 28. července jsme dovezli roční a …
Po úhynu samce vydry říční Bonifáce po nešťastném úrazu, zůstala samice Jana sama. Byla velmi smutná a ve stresu a tak jsme se ihned snažili najít samce nového.Kontaktovali jsme proto koordinátorku EEP programu. Ta v tu chvíli žádného volného samce v zoologických zahradách neměla. Další možností byly záchranné stanice.Vydry říční rodí svá mláďata po dvou měsících březosti v pozdních jarních a letních měsících. Mláďata často přicházejí o matku po střetu s autem. Některá z nich se dostanou do záchranných stanic.Jedna ze záchranných stanic specializovaná právě na vydry se nachází v Pavlově poblíž Havlíčkova Brodu. Právě odtud pocházel Bonifác a …
Statek Lüftnerka se před několika stal expozicí zaměřující se na chov českých plemen hospodářských zvířat. Kromě velkých savců, jako je skot, kůň, ovce, koza či prase chováme i ptáky. Naleznete zde husy, kachny, slepice a holuby.Jedním z posledních domácích zvířat, která byla vyšlechtěna v České republice je Olomoucký kanár. Je to jediné národní plemeno kanára.Vyšlechtil ho pan Lubomír Veselý, který je dlouholetý chovatel kanárů a působí v Zoo Olomouc jako veterinář.Olomoucký kanár patří do stejné skupiny jako anglické národní plemeno lizard. Rozdíl je v tom, že lizard je původně černý kanár a Olomoucký vychází z hnědého.Zvláštností Olomouckého kanára je…
Se zármutkem musím oznámit, že 26. července jsem se rozloučili s jedním z našich gepardích samců. Menší ze samců trpěl nádorovým onemocněním měkkých tkání, které jsme u něj diagnostikovali v prosinci 2020. Nádor byl zprvu malého rozsahu, proto jsme se rozhodli pro léčbu a sledování stavu. Bohužel při poslední kontrole bylo zjištěno, že nádor již zasahuje do kostí, chůze se stávala každým dnem obtížnější a na samci bylo vidět, že léčba přestala zabírat. Proto jsme přistoupili k řešení, o kterém jsme od první chvíle po diagnostice onemocnění věděli, že jednou nastane a to k euthanasii.I když jsme byli dlouho srozuměni se špatnou prognózou a bylo…
Statek Lüftnerka je jako každoročně na jaře plný mláďat. Již od ledna začaly rodit ovce svá jehňata. Nejdříve ovce skudde, ovce valašské, cápové a quessantské. Vůbec poprvé se narodila jehňata vzácných ovcí skotského plemene Border Leicester (foto vpravo)Kozy girgentánské porodily tři kůzlata, kozlíky. Prasnice Václavka již měsíc odchovává pět selátek. V králíkárně pobíhá spoustu králíčat českých plemen králíků. České husy vyseděly svá housátka a ve voliérách pobíhá pod kvočnami několik kuřátek českých zdrobnělých kropenek. Kachňata kachny čárkované a mláďata perliček jsme vylíhli v naší líhni.V bouřlivé noci z pátku na sobotu 21. května se krávě české červinky Bobuli narodil…
Začátek května patří velká pozornost bezpochyby výběhům severoamerických kopytníků v horní části zoo. Narodila se zde hned čtyři mláďata vzácných druhů.Prvního května se narodil sameček wapiti kalifornského a sedmého, desátého a dvanáctého května tři jehňata ovcí aljašských. Ovečka a dva beránci. Wapiti kalifornské chováme v evropských zahradách pouze u nás. V minulosti byl tento druh v přírodě vyhuben, poslední pár zachránil místní farmář a z něj pochází celá dnešní populace, která je v přírodě stabilní. V současné době naše stádo tvoří tři samci a tři samice. Ovce aljašské chováme nyní v Čechách pouze u nás. Po narození…
V roce 2021 jaky domácí vystřídali ve výběhu takini čínští. Dvě dospělé samice jaka odjely do polské zoo a mladá černobílá samice byla převezena k velbloudům. Na ty si nejprve zvykala přes pletivo a poté byla s nimi úspěšně spojena. S velbloudy se snažila být v kontaktu a občas je ráda prohnala po výběhu. Samozřejmě jsme dlouhodobě nemohli chovat jaka bez přítomnosti jedince vlastního druhu. Na konci března odjela roční samice velblouda dvouhrbého Nayla do zoo v německém Cottbusu. Tam se úspěšně zapojila do pětičlenného stáda. Do prázdného přívěsu nám naložili sedmiměsíční samičku jaka v bílé barvě. Nejedná se však o albína. Zvíře má tmavou…
V létě roku 2021 jsme vás informovali o příchodu promyk bažinných do Zoo Plzeň. Pár se dobře zabydlel v novém domově, obě zvířata jsou klidná, neagresivní a nekonfliktní, samice je oproti samci více aktivní a je tak i častěji vidět v expozici. V lednu jsme si s ošetřovateli všimli rostoucího bříška samice, v odchov jsme tajně doufali, i tak nás trochu překvapil. Mládě jsme poprvé slyšeli ráno sedmnáctého února, následující den jsme porodní boudičku zkontrolovali a uviděli jedno živé mládě. Samici jsme dopřáli potřebný klid na odchov a mládě jsme poprvé prohlédli až ve chvíli kdy ho ošetřovatelé viděli přecházet po expozici. Malá promyka je…
Jihoamerické pštrosy, nandu pampové chováme téměř nepřetržitě od roku 1989, kdy jsme koupili tři samce. Poslední z nich uhynul v roce 1994. Chov jsme obnovili v roce 1998, kdy jsme dovezli pět mladých zvířat ze Zoo Ostrava. První čtyři mláďata se u nás narodila až v roce 2001. Další tři až po šesti letech v roce 2007. Po úhynu ostravského samce jsme dovezli nového ze Zoo Olomouc, ten v roce 2017 úspěšně vyseděl dvě mláďata. Ty celou sezonu pobíhali po výběhu, lovili hmyz a oštipovali mladé výhonky. Jedno z mláďat začalo zaostávat a jeho sourozenec ho po několika týdnech několikrát přerostl. Ve dvou měsících života mládě uhynulo. Při pitvě bylo…
Přesně před rokem, 3. března 2021 se v odpoledních hodinách narodila samice velblouda dvouhrbého Nayla. Její matka Kayla měla již po předchozích porodech problém mládě přijmout. Tentokrát se ani po několika dnech situace nezlepšila, a tak jsme přistoupili k umělému odchovu.U kopytníků k tomu přistupujeme jen velmi neradi, protože takového jedince téměř nejde znovu začlenit do stáda, ale velbloud je domestikované zvíře. Navíc Nayla celý rok svého života strávila se svou matkou a dalšími samicemi, Sisi a Terezou. Dnes je z ní již silný sebevědomý velbloud, který má ve stádě své místo a se svou matkou si utvořila velmi silné pouto. Nayla za několik…
Vivien se narodila v Tierparku Berlín 10. července 1997. S o rok mladším samcem Miguelem do naší zoo přijela v únoru 2000. Nejprve obývali výběh a stáj původní asijské části zoo vedle velbloudů dvouhrbých. Zde Viviien přivedla na svět dvě mláďata, bohužel ani jedno nepřežilo. V roce 2011 byli kiangové přemístěni do výběhu k zubrům, aby uvolnili místo nově vybudované expozici pro kulany. Samec Miguel byl vzhledem ke svému agresivnímu chování po nějaké době oddělen, ale Vivien se stala součástí stáda zubrů. Vždy, když se narodilo mládě zubra, snažila se s ním co nejdříve navázat vztah. To se matce nejdříve samozřejmě nelíbilo, ale po pár dnech viděla, že mláděti…
Přeštické nutrie chováme od roku 2017, kdy jsme si od soukromého chovatele dovezli dvě samice a samce. Od nich jsme se mláďat nedočkali, a tak jsme je v roce 2020 vyměnili za samici s dvěmi dcerami. V roce 2021 k nim přibyl nepříbuzný samec.Za nedlouho jsme u nich viděli páření. Nutrie jsou březí kolem sto třiceti dnů. Dvě mladé samice porodily 1. února dohromady šest mláďat, nejstarší samice pak 11. února porodila další dvě.Nutrie se rodí zcela vyvinutá, miniatury dospělých jedinců. První dny se drží u matky, která pro ně připravuje před porodem bezpečné suché hnízdo z trávy a vodních rostlin poblíž vody. Třetí den po porodu se začnou mláďata zajímat…
Ve středu 9. února se uskutečnil dlouho plánovaný transport dvou klisen zeber bezhřívých. Třináctiletou Etoshu a dvanáctiletou Zuzu jsme dovezli z polských Katowic.Naložení v domovské zoo, jejich transport i vyložení proběhly naprosto bez problémů. Obě poté, co došly do svých nových boxů neprojevily přílišný zájem o své budoucí členy stáda ve vedlejším boxu, klisnu Tosiu a hřebce Kima a pustili se do připraveného sena.Na přítomnost svých nových chovatelů si také téměř okamžitě zvykly.Druhý den měli možnost si Kima a Tosiu prohlédnout přes pletivo na předvýběhu. Zatímco hřebec Kim se okamžitě snažil ke klisnám dostat Tosia ho žárlivě odháněla, Zuza s …
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.