březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Pozoruhodné odchovy v historii Zoo Plzeň
V roce 2021 slaví plzeňská zoo své 95. narozeniny. Za dobu její existence v ní přišly na svět již tisíce mláďat. Odchovy zvířat jsou pochopitelně neoddělitelnou součástí života v zoo. Přírůstky později nahrazují generaci svých rodičů, nebo slouží pro výměnu za jiná zvířata a hlavně lákají do zahrady návštěvníky. Nejvíce pozornosti přitahují mláďata vzácných, málokdy se množících či atraktivních druhů a také prvoodchovy v rámci dané zoo, nebo země, Evropy či světa. Také v tomto směru je již kronika plzeňské zoo velmi bohatá. Podívejme se do ní a rozdělme ji do třech etap.
V období doudlevecké zoo Iris v letech 1926 – 1961 ovšem tolik zajímavostí nenajdeme. Kolekce byla spíše skromná a z pohledu času obsahovala hlavně zvířata běžně dostupná a jen několik rarit. Pochopitelně radostí všech byla první odchovaná opice. Velkou pozornost poutali jávští makakové Šorl a Minda, zakoupení v roce 1927. V roce 1929 zakousl samec jejich první mládě, samec Irisek z 1. 3. 1930 již byl odchován, stejně jako Šoteček z roku 1931. Jedinou velkou kočkovitou šelmou, která se v této etapě rozmnožila, byli lvi. Z několika porodů ve 40. letech byla odchována nejméně čtyřčata v roce 1941. Největší pozoruhodností zoo u Radbuzy byl český prvoodchov plaché a vymírající antilopy sajgy tatarské z roku 1960, umocněný ještě následným mládětem v druhé generaci. Škoda, že chov nepokračoval delší čas a stádo nebylo zvětšeno. Mezi veškerou drobotinou stojí za zmínku ještě dva odchovy, které se na Lochotíně nedařilo desetiletí zopakovat, a sice mláďata dikobrazů a nandu pampového z konce 50. let.
Po přestěhování plzeňské zoo na Lochotín již najdeme podstatně více zajímavostí. Jako druhou etapu pojmeme roky 1963-1996, tedy od otevření do začátku velkých změn. V těchto třech dekádách se zde objevila řada velkých zvířat, více šelem a také mnoho plazů, jejichž chov a odchov je kapitolou samou pro sebe. Československým prvoodchovem jsou porody vždy dvanácti mláďat anakondy velké v letech 1984 a 1988. V roce 1980 je v Plzni odchováno první mládě jakéhokoliv krokodýla v rámci československých zoo a to u druhu kajman paraguayský či žakaré (Caiman crocodylus yacare) dne 16. 9. 1980. Dne 23. 9. 1976 vylétlo z budky odchované mládě zoborožce černobílého. Jde o československý prvoodchov a v té době jeden z nejvýraznějších chovatelských úspěchů plzeňské zoo. Pár těchto ptáků si odchov úspěšně zopakoval i v roce 1978, a dlouhé roky patřil k obyvatelům Tropického pavilonu „Z“. Mezi ojedinělé odchovy řadíme 6 uměle odchovaných mláďat hyeny žíhané v letech 1984 - 1988 nebo mládě kondora krocaního z roku 1988, to bylo druhé v Československu.
Úspěchem, který se promítl až do loga zahrady a je s ní stále spojován, je ovšem národní prvoodchov plameňáků. Mláďata z roku 1983 nebyla odchována, ale ta z let 1984 a 1985 již ano. Synonymem pro plzeňskou zoo po dlouhé roky byly odchovy sovice sněžné a ocelota velkého. Sovic se vylíhlo více než 100, ocelotů bylo narozeno kolem 50. Mezi odchovy z kategorie populárních můžeme v této době jmenovat několik odchovů pumy (1970-1983), lvíčata Luisu, Lotku a Sultána, jaguára Waldu, tygra ussurijského Amura a šimpanze Alana (ti dva však nebyli odchováni do dospělosti); čtveřici černých levhartů, pravidelné odchovy zeber Chapmannových po hřebcích Lonovi a později Hopovi. Na přelomu 70. a 80. let vícekrát narodilo mládě klokana uru, který je v Evropě trvale chován minimálně. Trochu stranou stojí prvoodchov samečka noční poloopice outloně ze 4. října, později publikovaný v časopise Živa.
Období od roku 1996 po dnešek přineslo plzeňské zoo tolik odchovů, že by to dokonce vydalo na samostatnou knihu. V úvodních letech se začali množit vzácní přímorožci šavlorozí a vlci hřivnatí, později ary vojenské, přišel ale i jeden světový prvoodchov a nejpopulárnější i největší mládě všech dob – nosorožec indický Maruška. Pokud se zastavíme jen u nejzajímavějších, pak zoo rozmnožila například na 20 forem želv. U velkých želv ostruhatých to znamená již téměř 600 mláďat. Raritami jsou však mláďata želvy pavoučí, egyptské a paprsčité. Počet odchovaných tučňáků Humboldtových od roku 1999 se pomalu blíží druhé stovce, krokodýlů čelnatých již přišlo na svět přes 100. Na počet 3 rozmnožených druhů v rámci řádu zvýšila dějiny dvojice krokodýlů siamských z roku 2015. V poslední dvacetiletce byli konečně opakovaně odchováni tygři, lvi berberští a také sněžní a čínští levharti. Úplným odchovem šimpanze se stala samička šimpanze Bamia ze září 2003. Nejpopulárnějším zvířetem je bezesporu nosorožec indický Maruška (únor 2014), ale fanoušky má i slečna hrošíka liberijského Adélka (listopad 2014). Později následoval druhý nosorožčec Růženka (2017) a šimpanz Caila (2020).
Do Plzně přijela v letech 2003 a 2004 chovná skupina menších a barevných varanů smaragdových Varanus prasinus, varanů černých Varanus beccarii a po jednom páru varanů modrých Varanus macraei a varanů Boehmových Varanus boehmei. Pokud je nám známo, žádná zoologická zahrada na světě druhy Varanus macraei (2006) a Varanus boehmei (2007) před námi nerozmnožila. O to cennější je, že naše odchovy těchto druhů varanů jsou pravidelné.
Nesmíme zapomenout na český prvoodchov lemura rákosového a zoborožce celebeského. Raritou jsou rovněž odchovaní korovci mexičtí a křovináři němí, jakož i několik dalších druhů v Království jedu z roku 2015. V roce 2021 potěšilo chovatele první plzeňské mládě zebry bezhřívé nebo lemura bělohlavého. A tak bychom mohli pokračovat téměř do nekonečna.
Mezi 1300 druhy a 7000 kusy, které tu jsou již řadu let průměrně chovány, nalézáme stovky pozoruhodných odchovů, ojedinělých v rámci ČR i Evropy. Jmenujme komby Garnettovy, osináka afrického, kuandu obecného, lemury vari bělopásé, výrečky filipínské, zoborožce luzonské nebo kančila černého. Radostí je i opakovaný odchov turkmenského divokého osla kulana, zubrů, antilop kudu velkého a buvolce běločelého nebo nejvzácnější lamy vikuňa. Na svět v Plzni přišlo již mnoho desítek juniorů několika druhů drápkatých opic, rozmnožili se jak dříve chovaní giboni lar, tak poprvé giboni bělolící. Docela jiný svět se těší na vaše návštěvy nejen za mláďaty. Víte, kdo je náš nejnovější přírůstek???
Mgr. Martin Vobruba (2017, doplněno 2021)
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.