Hlavec plochý

Hlavec plochý Platysternon megacephalum je druh želvy žijící v horských potocích Číny, Kambodže, Laosu, Myanmaru, Thajska a Vietnamu. Hlavec má tělo zploštělého tvaru, což je dáno prostředím prudce tekoucích bystřin. Krunýř je dlouhý okolo 20 cm. Jeho velká hlava se nevejde pod krunýř a je proto kryta zvláštním kostěným štítem. Také má hákovitou horní čelist s jejíž pomocí může rozbíjet pevné schránky korýšů a měkkýšů, kteří jsou jeho hlavní potravou. Tento jakýsi zobák, stejně tak jako silné drápy a dlouhý silný ocas, mu pomáhají přidržovat se kamenů a plazit se tak proti silnému proudu. Je však těžkopádný plavec.
Naše zoo má tento druh v chovu už od roku 2001 (krátce zde žily již v roce 1972). Zatím se však tento, na chov problematický druh, u nás nepodařilo odchovat. Jednou z příčin nesnadného rozmnožení v zajetí je jejich vzájemná nesnášenlivost, a to i mezi pohlavími. Takže se musí chovat odděleně. K sobě se pár připouští pod dohledem chovatele, který v případě napadení může rychle reagovat a zvířata oddělit. Ovšem trefit se do období, kdy je pár připraven se pářit je velmi obtížné.
V minulém roce nám uhynula samice, u které byla diagnostikována rakovina kůže. Zbyl nám tedy jen samec. Jelikož máme v expozici „Svět v podzemí“ vybudováno expoziční terárium, které je právě speciálně upraveno pro chov tohoto druhu, s možností rozdělení obou pohlaví, rozhodli jsme se pořídit celý nový pár. Ten jsme sehnali u privátního chovatele z Německa.
Tím může chov tohoto zajímavého druhu v naší zoo pokračovat. Samozřejmě se i nadále budeme pokoušet tento druh v budoucnu rozmnožit.

Jan Konáš, publikováno 19.4. 2023
Foto: K. Misíková

Hlavec plochý
Zoo-vláček jezdí k zoo i v roce 2024, beze změn... číst dále
Novinkou letošní sezóny je pavilon gueréz  číst dále
V srpnu si na amfiteátru zavzpomínáme na tramskou éru číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor