Korekce kopyt kianga Miguela

Na pátek 18. října jsme si pozvali kováře, aby provedl korekci kopyt u samce divokého osla kianga východního Miguela.

Tento vzácný druh kopytníka pochází z Asie, kde obývá oblast tibetské náhorní plošiny a v přírodě je jeho populace silně ohrožena lidskou činností stejně jako u všech druhů divokých oslů. Je adaptovaný na život v extrémních teplotních podmínkách ve vysoké nadmořské výšce.

Náš pár pochází z Tierparku Berlín, odkud k nám přišel v roce 2000. Samci je letos dvacet jedna let, samice Vivien je ještě o rok starší. Jejich výběh leží za výběhem zubrů evropských, ale již několik let žijí odděleně z důvodu agresivního chování samce vůči samici. Samice tak žije společně se zubry.
Vzhledem k věku obou zvířat, kdy nejsou tolik aktivní a měkčímu podkladu, se jim kopyta neobrušují dostatečně a tak je nutné jim zhruba dvakrát do roka provézt korekci. Samice má navíc kvůli artróze na zadní noze nohu vytočenou do strany a tak je třeba odborné péče. Vivien podstoupila zákrok v srpnu a nyní byla řada na Miguelovi.

Vzhledem k tomu, že jde o divoký druh, je nutné tento zákrok dělat v úplné anestezii. Nejprve se Miguel bezpečně zajistil v boxu, poté mu veterinář pomocí uspávací pušky vstřelil sedativa. Po zhruba dvaceti minutách usnul a mohli jsme se k němu bezpečně přiblížit.
Nejprve mu veterinář zkontroloval životní funkce, zajistil bezpečnou polohu a průchodné dýchací cesty a namazal mu oči proti vysychání. Poté mu odebral krev, aplikoval na srst látku proti vnějším a vnitřním parazitům a injekčně podal selen, který pomáhá proti křečovým stavům po probuzení ze sedace.

Kovář mu provedl korekci kopyt a Miguel dostal protilátky, které ho během několika desítek minut probudily. Zhruba za hodinu už mohl být puštěn do výběhu.

M. Palacká 21.10.2019

 

Zoo-vláček jezdí k zoo i v roce 2024, beze změn... číst dále
V sobotu 25.5. oslavíme v Zoo a BZ den dětí číst dále
V srpnu si na amfiteátru zavzpomínáme na tramskou éru číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor