Korekce kopyt u ovcí tlustorohých

Na 15. září jsme si naplánovali korekci kopyt u našeho stáda severoamerických ovcí tlustorohých.

Tento druh žije v přírodě na skalnatém povrchu, a tak jsou jeho kopyta přizpůsobena nutnosti rychlému růstu. V našich podmínkách samozřejmě ovce nemají tolik pohybu jako v přírodě, a tak jim kopyta přerůstají. Aby nedošlo k nepřirozenému pohybu končetin a dalším zdravotním komplikacím s tím spojených, musíme tak dvakrát ročně všechny ovce tlustorohé chytit a přerostlou rohovinu kopyt pomocí speciálních kleští zkorigovat.

V současné době chováme osm samic tohoto druhu. Tvoří jej ovce narozené v Zoo Praha, v holandském Arnhemu a jedna se narodila u nás. Obývají severoamerickou expozici v horní části zoo v sousedství příbuzných ovcí aljašských a wapiti kalifornských.

 

Ovce se nejdříve zavřou na předvýběhu, odkud jsou po jedné přehnány do vnitřního prostoru, kde se chytí a položí na zem. Během několika minut jsou jim zkorigovány kopyta, je zkontrolován jejich zdravotní stav a jsou injekčně odčerveny.

Celý proces se zdá jednoduchý, ale i když se všechny ovce narodily v zajetí, neztratily svoji obdivuhodnou schopnost skákat do výšky a obratně se vyhýbat ošetřovatelům, kteří se je snaží chytit.

Naštěstí již tento druh chováme několik let a máme již nějaké zkušenosti, takže zvířata celou akci přečkají vždy bez zranění a my lidé si odneseme pouze pár oděrek.

I když jde o pro nás docela vyčerpávající akci, pro zvířata je tento způsob mnohem bezpečnější než varianta, při které bychom museli všechny s použitím anestetik uspat. Během chvíle na vše zapomenou a v klidu se vrátí ke svým běžným činnostem.

 -mp-

    

Zoo-vláček jezdí k zoo i v roce 2024, beze změn... číst dále
V sobotu 25.5. oslavíme v Zoo a BZ den dětí číst dále
V srpnu si na amfiteátru zavzpomínáme na tramskou éru číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor