březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Ve středu 6.listopadu krátce před pátou hodinou odpoledne dorazil do Zoo Plzeň vzácný náklad. Šest jelenů wapiti kalifornských. Tři samci a tři samice nám deponoval Tierpark Berlín, který se rozhodl ukončit chov tohoto poddruhu wapiti. Transport jsme svěřili zkušeným kolegům ze Zoo Dvůr Králové.
Tento druh chová naše zoo od prosince roku 2002, kdy jsme si přivezli prvního samce a dvě samice z Tierparku Cottbus. Toto trio odchovalo během svého života devět mláďat. Výběh wapiti se nachází v severní části nad v roce 2008 vzniklou severoamerickou expozicí Sonorská poušť.
Wapiti kalifornský je poddruh, který byl v minulosti v přírodě téměř vyhuben z důvodu nepřiměřenému lovu. Jeho populace byla zachráněna jen díky chovu v zajetí. V dnešní době je populace v přírodě stabilní. Do Evropy byla v minulosti dovezena tři zvířata, z kterých pochází všechni dnes chovaní wapiti kalifornští v Evropě.
Původní zvířata u nás před několika lety uhynula, laně se dožily úctyhodného věku devatenáct a dvacet dva let. Jelen se dožil šestnácti let a byl nahrazen mladým, kterého jsme dovezli v roce 2012. V loňském roce k němu přibyl dvouletý samce z Tierparku Berlín. Spolu s dovezeným stádem tak v současné době chováme osm wapiti kalifornských. Naši původní samci jsou vzhledem k jejich agresivitě během právě probíhající říje chováni odděleně ve vedlejších výbězích. Nové stádo je ve velkém výběhu.
Zvířata byla naložena v Berlíně brzy ráno a po cestě naštěstí nenastaly žádné komplikace, takže kolem třetí odpoledne jsme již měli informace, že jsou v Praze. Transport tak tolika zvířat najednou není jednoduchý, zvláště pokud jde o kopytníky. Dva dospělí jeleni byli převáženi jednotlivě v dřevěných bednách a samice s mládětem na volno v přívěsu pro žirafy. Všechna zvířata jsme pustili rovnou do výběhu. Nejprve samce z beden, poté samice. Zvířata se chovala naprosto klidně a bez problémů vyběhla na výběh. I když už bylo šero, tak se velmi rychle zorientovala a šla se seznámit s našimi stávajícími jeleny k plotu. Druhý den bylo zřejmé, že v noci navštívili stáj a našli jesle se senem a koryto s vodou.
Našim hlavním úkolem je samozřejmě rozmnožení tohoto druhu a také nalezení dalších zoologických zahrad, které je začnou chovat. V současné době jsme zřejmě jediná zoo v Evropě, která tento poddruh chová.
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.