březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Prasata savanová chováme od roku 2009, kdy k nám přijela samice z Berlína a samec z holandského Arnhemu. Tento pár se několikrát úspěšně rozmnožil. Oba uhynuli v roce 2015 na selhání organismu.
Novou samici jsme dovezli o rok později z Opel Zoo v Kronbergu. Samec k ní později dorazil ze Zlína, potomek samce odchovaného v naší zoo. Velmi jsme očekávali mláďata od tohoto páru, ale samice si těsně před narozením mláďat zranila nohu, která se jí po čase zahojila, ale o mláďata přišla.
Samec od letošního jara začal hubnout, připisovali jsme to nejprve začervení, ale i po opakovaném podání odčervovacích preparátů se jeho stav neměnil. Navíc se mu na boku objevila podivná boule, která velmi rychle rostla. Samce jsme uspali, předpokládaný nádor byl nakonec vyloučen. Prase mělo obrovský absces tvořený velkým množstvím hnisu vycházejícím z jater. Neřešitelná diagnóza. Prasata savanová žijí v trvalých párech a samota pro ně není přirozená. Snažili jsme se tak pro naší samici co nejdříve najít partnera. Naštěstí ve zlínské zoo, kde pravidelně tento druh množí, měli odchovy jak z loňského roku, tak starší narozené v roce 2018.
Transportovat dospělého samce prasete savanového není nijak snadné. Zvíře váží i více než osmdesát kilogramů, má obrovskou sílu a je schopné jediným skokem přeskočit několikametrovou zeď. Navíc jsou schopni při pokusu o útěk riskovat i své zdraví. Nahnání do bedny a celý několikahodinový transport v okované bedně nakonec dopadl výborně. Samec byl kromě několika oděrek v pořádku dopraven do našeho domečku pro prasata a druhý den spojen se samicí.
Velmi doufáme, že tento pár v budoucnu odchová mláďata.
-mp-
Nakládání v Zoo Zlín
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.