Nový samec přeštické nutrie

Ve čtvrtek 26. srpna se naše tři samice nutrie domácí dočkaly samce.

Nutrie říční je středně velký hlodavec pocházející z Jižní Ameriky. Od devatenáctého století, kdy byla domestikována se postupně rozšířila do celého světa. Jde o velmi odolného a nenáročného hlodavce, který se stal v mnoha zemích invazivním druhem. Je vázán na vodu a její okolí. Živý se rostlinnou potravou. Jeho nekontrolované množení v přírodě způsobuje problémy původním druhům zvířat i rostlin.

Chová se kvůli produkci kvalitního masa a kožešiny. Bylo vyšlechtěno mnoho barevných rázů. U nás byly vyšlechtěny tři: česká standartní, moravská stříbrná a přeštická.
Vzhledem k tomu, že se na našem statku snažíme chovat a představovat návštěvníkům právě regionální plemena a barevné rázy domácích plemen, chováme právě přeštické nutrie. Pro ty je typické bílé zbarvení s tmavými a rezavými skvrnami na hlavě a zadní části těla.

První tři zvířata jsme dovezli od soukromého chovatele do nově zrekonstruovaného výběhu s bazénkem v roce 2017. V roce 2020 jsme dostali samici se dvěma mláďaty, samičkami. Ty v letošním roce již dospěly, a tak jsme k nim mohli dát samce.
Spojování těchto hlodavců není vůbec jednoduché, protože jsou velmi teritoriální a samice se dokáží spojit proti cizímu samci a velmi mu ublížit. My jsme měli štěstí a k žádnému incidentu naštěstí nedošlo. Starší samice měla zrovna říji a nechala se od samce pářit.
Nutrie mají na svou velikost velmi dlouhou březost, kolem 130 dnů. Mláďata se rodí plně vyvinutá a obvyklé vrhy jsou v počtu dvou až šesti mláďat.

-mp-

 

Nový samec přeštické nutrie
V neděli 3.3. vyženeme zimu z Plzně :-) číst dále
Provozní změny v Zoo a BZ platné od března 2024 číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
Chcete pomoci přírodě? Zkuste pomáhat s námi! číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor