Nový šimpanz v Plzni

Ve čvrtek 12. srpna 2021 drazil do Plzně nový samec šimpanze učenlivého, transport jsme připravovali delší dobu, bohužel ho neustále oddalovala nepříznivá covidová situace a menší administrativní problémy.
Samec Siri se narodil ve Dvoře Králové a byl straším bratrem našeho chovného samce Baska, který bohužel v květnu uhynul. Oba samci stejně jako naše dvě samice Maria a Brigitte patří k poddruhu Pan troglodytes troglodytes, tento poddruh je ale v zoologických zahradách velmi málo zastoupen, počty dosahují jen několika desítek jedinců. Pro zachování populace je tedy nutné odchovávat mláďata. Maria bohužel po neúspěšném porodu měla říji jen jednou a o druhou samic Brigitt samec Bask neměl zájem. Po konzultaci s koordinátorkou chovu a dlouhém zvažování našich podmínek jsme možnost dovézt samce Siriho a mít v Zoo Plzeň oba bratry najednou vyhodnotili jako nejlepší řešení. Bohužel do příprav transportu vstoupily covidové restrikce a uzavření hranic. Příchod šimpanze je více než komplikovaná záležitost, jsou to zvířata velmi inteligentní a citlivá, většinou také vázaná na prostředí a své ošetřovatele, také je třeba počítat s neuvěřitelnou silou, kterou disponují a v mnoha případech je jejich osobnost více než komplikovaná. Nepřipravenost se pak může vymstít a způsobit nežádoucí komplikace.
Naším plánem bylo přečkat lockdown a za bezpečnější situace strávit se Sirim několik dnů, poznat jeho povahu, způsob chovu a stávající ošetřovatele, transport z Krakowa byl plánován na září, případně říjen až opadne nejvyšší návštěvnost a šimpanzi budou mít více klidu na vyrovnání se s novou stresovou situací.
Bohužel náš Bask v květnu náhle uhynul, fatální srdeční selhání přišlo rychle a naprosto nečekaně a tlak na příchod nového samce enormně vrostl. Zoo v Krakově si ale přála odchod všech svých tří zvířat do jiných Zoo, jelikož hrozilo, že nové místo najdou jen dvě zvířata a třetí samice by zůstala sama, nestavěl se Krakov k odchodu zvířat bez doporučení koordinátora pro všechny krakovské šimpanze nijak pozitivně. Situaci se nakonec podařilo vyřešit, z Krakova odešel jen samec, dvě samice v Zoo zůstávají a je pravděpodobnost, že budou obyvatelkami nového plánovaného pavilonu.
Po získání všech doporučení jsme se rozhodli s transportem neotálet, jakmile Zoo Krakow souhlasila s přesunem Siriho do Plzně naplánovali jsme transport na nejbližší možný termín. Před samotným příchodem do Plzně strávili ošetřovatelé v Krakově několik dnů, aby Siriho osobně poznali. 12. srpna ráno by Siri uspán a naložen do přepravní bedny, kterou nám laskavě zapůjčila Zoo Liberec, transport mírně komplikovalo několik nehod a silný provoz na dálnici, ale Siri ho zvládl více než výborně, krátce před šestou hodinou odpolední byla cesta u konce a Siri vypuštěn do své nové ubikace. Zatím si na nový domov zvyká, ošetřovatelé mu pomáhají s aklimatizací a přechodem do nového prostředí, ještě potrvá, než se představí návštěvníkům a bude spojen se samicemi.
O dalším vývoji Vás budeme informovat, je ale třeba postupovat opatrně a nic neuspěchat, nadále budeme postupovat podle momentální situace, proto dobu než bude celá skupina šimpanzů pohromadě odhadujeme spíše v řádu měsíců nikoliv dnů.

-lv-

V sobotu 25.5. oslavíme v Zoo a BZ den dětí číst dále
Provozní změny v Zoo a BZ platné od března 2024 číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
Chcete pomoci přírodě? Zkuste pomáhat s námi! číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor