Odčervení holubů domácích na statku

V pátek 29. listopadu jsme odčervili všechny holuby a slepice ve voliérách na statku Lüftnerka. Před několika dny uhynul samec holuba českého bubláka a při pitvě byly nalezeny škrkavky. To je velmi nebezpečný parazit, který parazituje ve střevech ptáků a v případě jeho přemnožení nebo napadení oslabeného jedince, může dojít k jeho úhynu.

U všech zvířat chovaných v lidské péči je velmi nutná prevence a léčba vnitřních i vnějších parazitů. Zvířata jsou chována na omezeném prostoru a tak i přes veškerou hygienu chovu dochází k zvýšenému riziku napadení parazity.
Důležitou součástí veterinární péče je tak prevence a léčba těchto onemocnění. U všech zvířat se pravidelně odebírají vzorky trusu, které se vyšetřují přímo v ordinaci našeho veterináře, nebo se posílají do specializovaných laboratoří.

Naši holubi byli sice vyšetřeni s negativním výsledkem, ale při vyšetření se hledají vajíčka parazitů, které jsou vylučováni pouze dospělými jedinci a u některých druhů parazitů nepravidelně. Všem našim ptákům ve voliérách byla aplikována odčervovací látka na kůži na krku, kde se vstřebá a bude působit přímo na případné parazity. Při odchytu byl veterinářkou zkontrolován celkový zdravotní stav všech zvířat. Velmi nás potěšilo, že všechna jsou v dobrém výživovém stavu a nemají žádné příznaky nemoci.

Zhruba po deseti dnech se odeberou vzorky trusu pro kontrolní vyšetření a mezitím dojde k výměně substrátu, aby se zničili všichni případní parazité vyloučení po odčervení.

-mp-

Zoo-vláček jezdí k zoo i v roce 2024, beze změn... číst dále
Novinkou letošní sezóny je pavilon gueréz  číst dále
V srpnu si na amfiteátru zavzpomínáme na tramskou éru číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor