První odchov čukval zavalitých

Čukvala zavalitá (Sauromalus ater) / Common Chuckwalla

Obývá pouštní biotopy jihozápadu USA a přilehlých oblastí v Mexiku. Jedná se o druh převážně býložravého leguána, který si ovšem zpestřuje jídelníček i lovem hmyzu.
Páří se v období mezi dubnem a červencem, v červnu až srpnu pak snáší samičky (které jsou ovšem v přírodě schopné zabřeznout vždy jen jednou za dva až tři roky) 5-16 vajíček, z nichž se po zhruba 80 dnech líhnou cca 12 cm dlouhá, pestře zbarvená příčně pruhovavá mláďata. Vejce inkubujeme při teplotě 30 °C. V závislosti na podmínkách čukvaly plně dospívají někdy mezi čtvrtým až šestým rokem života, dobře živené samičky ovšem dokáží ve vhodných podmínkách překvapit první snůškou dřív.
Jedná se o menší zavalité leguány se záhyby volné kůže na krku a po stranách těla,
Samci, kteří jsou v dospělosti vzájemně nesnášenliví, Jsou větší a mohutnější než samice. Mezi sebou komunikují kýváním hlavou.
Čukvaly se brání překvapivě rychlým útěkem do škvír mezi kameny nebo nor, kde se nohama a nafouknutím těla zaklíní natolik pevně, že je není možné vyjmout. Nemají-li možnost úniku, zastrašují nepřítele výrazným nafouknutím těla, hadovitým vlněním a hlasitým syčením, pokud to nepomůže, dokáží ocasem zasadit citelné údery, ve skutečně vyhrocených situacích pak neváhají ani kousnout.
Název čukvala, respektive Chuckwalla je odvozen ze Šošonského tcaxxwal, či Cahuilského caxwal, které bylo Španěly přepsáno jako chacahuala.
V plzeňské zoo přišlo na svět 24.8.2021 jedenáct mláďat tohoto druhu. Vajíčka nebyla uměle inkubována v inkubátoru. Mláďata se z vajec samovolně vylíhla v expozici Sonorská poušť, což svědčí o dobrých životních podmínkách v této expozici. Pro naši zoo je to první odchov tohoto druhu.

Jan Konáš

Zoo-vláček jezdí k zoo i v roce 2024, beze změn... číst dále
V sobotu 25.5. oslavíme v Zoo a BZ den dětí číst dále
V srpnu si na amfiteátru zavzpomínáme na tramskou éru číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor