Samec žirafy Bořek odjel do Dvora Králové

Žirafa Rothschildova je jedním z nejatraktivnějších zvířat v naší zoo. Jejich chov u nás začal v roce 2010 postupným příchodem čtyř mladých samců. Chov samčí skupiny jsme zvolili nejen z důvodu začátku chovu a tím pádem téměř žádných zkušeností, ale také nutnosti umístění velkého množství mladých samců z evropských zoologických zahrad v rámci záchranného programu EEP.

Bohužel hned první rok chovu uhynul jeden ze samců v důsledku problémů s trávením. Zůstalo nám tak trio Bořek, Lex a Jirka. V žirafím stádě během jejich dospívání samozřejmě začalo docházet k potyčkám o dominantní postavení. Lex byl téměř od samého začátku nejdrobnější a nejsubmisivnější a o dominantní postavení se tak přel Bořek s Jirkou. Jejich postavení se několikrát změnilo až nakonec zvítězil Jirka. Ten je z celé skupiny nejdrzejší a nejvychytralejší. Devět let spolu všichni tři relativně v klidu vycházeli. Jen během zimních měsíců se sem tam objevil náznak agrese z důvodu stereotypu ve vnitřních prostorech.

V zimě roku 2019 se však situace vyhrotila. Bořek s Jirkou se začali mlátit krky a Jirka Bořkovi způsobil tržnou ránu růžkem na boku. Zranění to nebylo vážné, ale hodně krvácelo a Bořka jsme museli oddělit. Od té doby jsme se několikrát pokusili všechny tři spojit dohromady, ale vždy po nějaké době se ti dva do sebe pustili. Bořek tak zůstal zvlášť a s Lexem a Jirkou se na výběhu střídali.

Vzhledem k tomu, kolik je v evropských chovech samců, byla pravděpodobnost, že se jeden z našich samců dostane do chovu relativně malá. Proto jsme byli opravdu velmi rádi, když nám přišla nabídka ze Dvora Králové, že by se jim letos třináctiletý Bořek hodil k jejich samicím. Po potvrzení přesunu zvířete koordinátorem, jsme tak mohli začít plánovat transport.

Vzhledem k tomu, že od nás nikdy žádná žirafa neodcházela, nechali jsme celou akci na zkušených zoolozích a veterináři ze Dvora Králové. My jsme samozřejmě dle instrukcí připravili vše potřebné, a tak nakonec naložení Bořka bylo naprosto klidné a bezpečné.

Dlouhá cesta do Dvora Králové se obešla naprosto bez komplikací a Bořek chvíli po poledni vystoupil do boxu vedle svých nových samic. Ty se s ním ihned začali seznamovat a očichávat ho. Velmi doufáme, že v budoucnu bude otcem zdravých mláďat.

-mp-

Zoo-vláček jezdí k zoo i v roce 2024, beze změn... číst dále
V sobotu 25.5. oslavíme v Zoo a BZ den dětí číst dále
V srpnu si na amfiteátru zavzpomínáme na tramskou éru číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor