Spojování nandu pampových

Nandu pampový je jedním z nejčastěji chovaných ptáků v zoologických zahradách. U nás obývá jihoamerickou expozici společně s lamami vikuňa a kapybarami. V loňském roce se nám podařilo odchovat tři mláďata. Bohužel tentokrát samec na vejce nezasedl jako v roce předtím, kdy odchoval jednoho samce a tak jsme je inkubovali v líhni. Ze zhruba dvaceti vajec se vylíhla tři mláďata. Ti byli nejprve odchováváni na statku a poté putovali do jednoho z boxů v africkém pavilonu.

Pokud by byla mláďata odchovávána přirozeně na výběhu, jejich hlavní potravou by byly různé části rostlin a hmyz. Při umělém odchovu se používají speciální směsi s vyváženým obsahem minerálů a vitamínů a rostlinná složka byla nahrazena nasekanými kopřivami, a strouhanou mrkví.
Když mláďata nandu odrostla, začala dostávat speciální granule pro pštrosy a nasekanou trávu. Vzhledem k tomu, že bezpečně se dá u nich poznat pohlaví až ve druhém roce života, nechali jsme ho určit pomocí DNA z krve. Měli jsme dvě samice a samce. Samce a samici jsme vyměnili se soukromým chovatelem za nepříbuzné samice ve stejném věku.

Na podzim byli přemístěni do boxů v jihoamerické expozici, kde při příznivém počasí byli puštěni do předvýběhu, kde se mohli seznámit jak s dospělými nandu, tak lamami vikuňa a kapybarami.

Během zimy mladé samice velmi vyrostly a tak jsme se rozhodli, že je čas je pustit na výběh k dospělým nandu. 21. února jsme otevřeli vrátka na výběh a nechali mladé nandu vyjít ven. Ihned se začali pást na čerstvé trávě a když si uvědomili velký prostor, začali běhat. Nandu má typický běh, při kterém k udržení rovnováhy používá svá opeřená křídla. Při rychlém běhu je schopný velmi rychle změnit směr, což je velmi účinné při napadení predátorem.
Po nějaké době strávené na výběhu se mláďata osmělila a přiblížila se k dospělým. Oba samci je začali honit a tak se po výběhu rychle pohybovalo šest načepýřených nandu. Honička za chvíli ustala a zvířata se začala pást, nebo si sedla a odpočívala. Druhý den to vypadalo, že naše šestičlenné stádo bylo na výběhu odjakživa.

-mp-

 

Publikace z Docela jiného světa vzhůru do světa! číst dále
Do konce listopadu do zoo za stovku číst dále
Také v zimě 2024/2025 probíhají komentované večerní prohlídky číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor