Uhynula samice kianga východního Vivien

Vivien se narodila v Tierparku Berlín 10. července 1997. S o rok mladším samcem Miguelem do naší zoo přijela v únoru 2000. Nejprve obývali výběh a stáj původní asijské části zoo vedle velbloudů dvouhrbých. Zde Viviien přivedla na svět dvě mláďata, bohužel ani jedno nepřežilo. V roce 2011 byli kiangové přemístěni do výběhu k zubrům, aby uvolnili místo nově vybudované expozici pro kulany.

Samec Miguel byl vzhledem ke svému agresivnímu chování po nějaké době oddělen, ale Vivien se stala součástí stáda zubrů. Vždy, když se narodilo mládě zubra, snažila se s ním co nejdříve navázat vztah. To se matce nejdříve samozřejmě nelíbilo, ale po pár dnech viděla, že mláděti nic nehrozí a to trávilo většinu času právě s Vivien. Zejména mláďata samčího pohlaví si s Vivien utvořili velmi silný vztah a několikrát jsme viděli pokus mláděte dokonce o sání mateřského mléka. Koňovití mají schopnost vytvořit mateřské mléko, i když předtím nerodili, ale nevíme, jestli k tomu opravdu došlo.

S přibývajícím věkem začala mít klisna problémy se zadními končetinami. U obou spěnkových kloubů bylo při RTG vyšetření nalezena artróza. Jedna noha se jí dokonce začala stáčet do boku, což mělo za následek nepravidelné obrušování kopyta. Bylo nutné v pravidelných intervalech Vivien uspat a provést odbornou korekci. Naštěstí spolupracujeme se zkušeným kovářem, který svou pravidelnou péčí klisně prodloužil život. Její stav se i přesto pomalu zhoršoval. Při každé korekci navíc veterinář Vivien vyšetřil a odebral krev, abychom věděli, jestli její orgány fungují správně. Což se vždy potvrdilo.

Pro stará zvířata je vždy nejnáročnější zimní období, nedostatek slunečního svitu a nízké teploty zhoršují zdravotní stav. Vivien nejprve začala kulhat na svou zadní problematickou nohu. Doufali jsme, že šlo o zranění měkké části při podvrtnutí. Dostala léky na bolest a proti zánětu. Bolest nohy nepolevovala a zatížením druhé nohy se situace ještě zhoršila. Vivien téměř nemohla stát a i přes léky měla silné bolesti. Rozhodli jsme se jí utratit, bylo jí 24 let. Její tělo jsme odvezli do Národního Muzea v Praze.

3.3.2022 M. Palacká

korekce kopyt (dole):

 

RTG artrotické končetiny

Uhynula samice kianga východního Vivien
V lednu a únoru se opět vypravíme za přírodou číst dále
V lednu a únoru odpoledne za zvířátky číst dále
Také v zimě 2024/2025 probíhají komentované večerní prohlídky číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor