Výměna nyal nížiných se Zoo Liberec

Aby skupina zvířat byla zdravá a odchovávala zdravá zvířata, je nutné zachovávat co největší genetickou rozmanitost. U zvířat v lidské péči, kde je mnohem menší populace je to obtížné, ale všechny zoologické zahrady se o to v co největší míře snaží.

Pro mnoho zvířat je proto vedená plemenná kniha, kde je možné si najít předky konkrétních zvířat a k nim nejvhodnějšího partnera. Pro nejvzácnějších zvířata chovaná v lidské péči pak záchranné programy ESB a EEP. Nyala nížinná je druh, pro který je vedená plemenná kniha v rámci programu ESB.

Naše stádo nyal nížinných, drobných afrických antilop adaptovaných na život v husté buši tvoří nyní pět samic. Čtyři z nich se narodily v naší zoo a všechny jsou si příbuzné. Chovný samec musel být na jaře utracen z důvodu rozsáhlého zánětu čelisti a dalších zdravotních problémů.

Před nedávnem jsme dostali nabídku od Zoo Liberec na výměnu jedné z mladých samic. Vzhledem k tomu, že Liberec dovezl nového samce z Velké Británie, tak jeho potomci jsou velmi cenní. Nabídku jsme tak velmi rádi přijali.

Dne 15. října k nám dorazila roční samice Mali a my jsme ji za ní naložili naši dvouletou samici Riu. Nyaly jsou sice plachá, ale v zoologických zahradách kontaktní zvířata, a tak naložení zvířat většinou probíhá jednoduše bez použití imobilizace.

Mali jsme vypustili rovnou k našim samicím bez problémů. V budoucích dnech se bude muset naučit chodit se stádem na výběh a zvyknout si na plzeňský denní režim.

foto: Ria pár minut před odjezdem do Zoo Liberec

Miroslava Palacká

Zoo-vláček jezdí k zoo i v roce 2024, beze změn... číst dále
V sobotu 25.5. oslavíme v Zoo a BZ den dětí číst dále
V srpnu si na amfiteátru zavzpomínáme na tramskou éru číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor