Zebra bezhřívá Tosia potřebovala kováře

Na konci července k nám dorazily tři zebry bezhřívé. Tento vzácný poddruh zebry stepní nahradil dosud chované zebry Chapmanovy.

Již po kontrole zvířat po transportu nám bylo zřejmé, že budou potřebovat zvýšenou péči. Obě klisny měly na zádech nedolínanou zimní srst a jejich kopyta byla přerostlá. Do krmné dávky jsme tak zařadili kromě standartních vitamínů také biotin, který jim pomůže zlepšit stav srsti a kopyt. Starší z klisen, Tosia měla bohužel kopyto na přední noze přerostlé do strany a bylo zřejmé, že jí dělá problém normální chůze a je nutné co nejdříve zasáhnout. Po uplynutí několika týdnů od transportu, na dvanáctého srpna, jsme tak naplánovali její uspání. Ke korekci kopyt jsme pozvali odborného kováře a vzhledem k tomu, že jsme neměli informace o zdravotním stavu a případné graviditě i veterinářku specializující se na koně.

Náš veterinář Tosiu pomocí foukačky uspal. Kovář provedl korekci kopyt, při které bylo zjištěno, že přerostlé kopyto bude vyžadovat péči i v budoucnu, protože na něj klisna nedostupuje rovnoměrně. Poté jsme provedli rentgenové vyšetření kloubu, abychom měli jistotu, že nedošlo ke změnám nebo zánětu, to se naštěstí nepotvrdilo. Nakonec veterinářka provedla vyšetření pohlavních orgánů sonem. Zjistila, že zebra není březí, ale je zcela zdravá a v příštích dnech bude v říji.

Zákrok proběhl naprosto bez problémů a zebra se v pořádku probudila. Již po několika hodinách byla spojena s druhou klisnou. Vzhledem k dobrému zdravotnímu stavu jsme další den ráno obě klisny spojili na výběhu s hřebcem. Tosia byla v říji a hřebec ji ihned začal pářit. Jsme velmi rádi, že všechny tři zebry jsou v pořádku a spolu.

-mp-

 

Zoo-vláček jezdí k zoo i v roce 2024, beze změn... číst dále
V sobotu 25.5. oslavíme v Zoo a BZ den dětí číst dále
V srpnu si na amfiteátru zavzpomínáme na tramskou éru číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor