Zebra Zaira potřebovala kováře

Sedmnáctiletá klisna zebry Chapmanovy Zaira začala před několika dny kulhat na zadní nohu. Všiml si toho ošetřovatel po příchodu do práce, kdy na nohu téměř nedostupovala. Zairu oddělil od stáda na předvýběh. Za hodinu se situace úplně změnila. Zaira na předvýběhu běhala normálně, na nohu dostupovala a snažila se dostat zpět do stáda. Pustili jsme jí a ona velmi rychle vyběhla na výběh bez známek kulhání. Druhý den se situace opakovala.

Vzhledem k tomu, že již máme mnoho zkušeností s kulháním u zeber, kdy téměř vždy šlo o absces v kopytu způsobený našlápnutím kamínku, nechtěli jsme nic podcenit. Absces v kopytu je nebezpečný tím, že může přerůst v zánět celého kopyta a v případě neléčení až k vyzutí kopyta, které končí smrtí zvířete. Zebry kulhají na rozdíl od koní bohužel až v případě, že je noha už velmi bolí a zánět je pokročilý.
Naši veterináři doporučili léky na bolest a proti zánětu a kontrolu kovářem, se kterým v podobných případech dlouhodobě spolupracujeme. Ten zebru viděl běhat po výběhu a všiml si, že po určité době na nohu opravdu kulhá a navíc potřebuje korekturu kopyt. Na druhý den ráno jsme se domluvili na její uspání a kontrolu.

V plné anestezii veterinář s kovářem provedli kontrolu všech kopyt, kde nenalezli žádný absces. Poté zkontrolovali klouby a šlachy na nohou taktéž s negativním výsledkem. Zřejmě tak jde buď o změny v kloubu způsobené věkem, nebo o neznatelné zranění, které se samo zahojí. Jsme moc rádi, že jsme Zairu zkontrolovali a vyloučili vážný problém. Při té příležitosti jsme jí odebrali krev kvůli základnímu vyšetření, které nám potvrdilo, že je v pořádku. Druhý den se Zaira v pořádku vrátila do stáda.

Zoo-vláček jezdí k zoo i v roce 2024, beze změn... číst dále
V sobotu 25.5. oslavíme v Zoo a BZ den dětí číst dále
V srpnu si na amfiteátru zavzpomínáme na tramskou éru číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně. číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor