březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Chov osináků afrických má v naší zoo dlouholetou tradici. Od roku 2015, kdy se narodilo první mládě, jsme nevynechali ani rok bez úspěšného odchovu. Za 8 let jsme odchovali přes 10 mláďat. Ta poslední dvě letošní mají pořadová čísla dvanáct a třináct. Osináci jsou malý afričtí dikobrazi zajímaví zejména svým ocasem. Ten je opatřený štětičkou, kterou osináci dokážou zručně třást a vydávat popěrně hlasitý zvuk. Svůj ocas spolu s hlasitým dupáním používají k zastrašení nepřítele. Poslední mládě se narodilo na začátku května v prostorech chovatelského zázemí (viz foto). Osináky chováme ve dvou párech a jeden z nich…
Jedním z nejhezčích druhů klokanů v plzeňské kolekci klokanů jsou bezesporu klokani uru. Tento menší druh klokana pochází z Nové Guinei se řadí mezi tzv. lesní druhy klokanů. V plzeňské zoo mají dlouholetou tradici – chováme je od roku 2011, kdy přišel první chovný pár a téže rok se úspěšně rozmnožil. Od té doby se u nás tito klokani pravidelně množí. Dlouhou dobu byli chováni v současné expozici kunovců odkud se přestěhovali do bývalého zadního výběhu dingů. Zajímavostí je dokonce krátký chov na přelomu 70. a 80. let 20. století, kdy se zde rovněž opakovaně rozmnožili.Poslední mládě se narodilo na …
Od roku 2023 jsou gundi v Plzni opět v páru!
Hlavec plochý Platysternon megacephalum je druh želvy žijící v horských potocích Číny, Kambodže, Laosu, Myanmaru, Thajska a Vietnamu. Hlavec má tělo zploštělého tvaru, což je dáno prostředím prudce tekoucích bystřin. Krunýř je dlouhý okolo 20 cm. Jeho velká hlava se nevejde pod krunýř a je proto kryta zvláštním kostěným štítem. Také má hákovitou horní čelist s jejíž pomocí může rozbíjet pevné schránky korýšů a měkkýšů, kteří jsou jeho hlavní potravou. Tento jakýsi zobák, stejně tak jako silné drápy a dlouhý silný ocas, mu pomáhají přidržovat se kamenů a plazit se tak proti silnému proudu. Je však těžkopádný plavec.Naše zoo má tento druh v chovu už od roku 2001 …
I přesto, že jsme v chovu dikdika Kirkova stále nováčky hlásíme již druhé mládě! To se narodilo v pondělí 3. dubna a má se čile k světu. Narodilo se sedm měsíců po svém mladším sourozenci a mají mnoho společného, stejně jako rozdílného. Nyní vám přiblížíme chovatelskou cestu k vytouženým mláďatům.Nelehké začátkyJelikož se naše zoo primárně specializuje na drobné druhy, rozhodnutí pro chov jedné z nejmenších antilop na světě byl nasnadě. První dikdik přijel do Plzně na konci června roku 2021. Vize pro jeho chov byla původně v expozici, spolu s damany kapskými. Sameček, který přijel z …
Damani stromoví nejsou již v zoo nováčky. Chováme je od roku 2020, kdy přijeli první dva samci ze Zoo Ostrava. Jelikož jsme spolupracovali v témže roce i v případě damanů pralesních, dopárování těchto samců byla jen otázka času. Hned na začátku roku 2021 byl vytvořen první chovný pár (v expozici), kterému se loni v březnu narodilo jedno mládě – samička (viz předchozí zápisník).Druhý chovný pár byl sestaven v zázemí na začátku roku 2022. Pár spolu fungoval velice harmonicky. Jednoho dne jsme však našli samce mimo boudu v křečích. I přes zásah veterinářů se ho nepodařilo zachránit. Jednalo se patrně o …
Hutie stromové nebo také hutie konga pocházející z Kuby chováme již řadu let. Před třemi lety chov kulminoval a my měli v zoo více než 10 zvířat. Jako to ale tak bývá i do chovu přijde krize. V tu dobu jsme chovali chovné trio s mláďaty. Po odeslání mláďat do nových domovů jsme postupně přišli o původní zvířata - důvodem bylo stáří. Více než rok nám trvalo sehnat nová chovná zvířata a sestavit nový chovný pár. Sameček byl získán od našeho spřízněného privátního chovatele, tudíž se jednalo o potomka našeho chovu. Samička přijela z Prahy. Mláďata na sebe nedala dlouho čekat a narodila se…
Tito australští hlodavci mají jeden z nejzvláštnějších jídelníčků. Byť se jedná o myš dokáže být poměrně zdatným lovcem a lovit v řekách, v blízkosti kterých se vyskytuje, různé vodní druhy (ryby, mlže, měkkýše atp.) Touto svojí zvláštností nahrazuje v Austrálii vydry potažmo jiné masožravce vázané na vodní toky. Vzhledem k jídelníčku a závislosti na zdroji vody nepatří myši bobří nebo-li také bobromyši mezi oblíbené chovance. Bohužel během posledních let takřka zmizely z Evropy. Nyní je chovají pouze tři instituce (Frankfurt, Jihlava a Plzeň), a my jsme aktuálně nejúspěšnějšími chovateli. Nyní máme dva chovné páry –…
Od tohoto víkendu si návštěvníci plzeňské zoologické a botanické zahrady mohou prohlédnou novou expozici věnovanou flóře a fauně z období karbonu, které Plzeňsko proslavily ve světě paleontologů.V období karbonu (před 308 milióny let) se v okolí dnešních Nýřan nacházely močály a jezírka s bohatou flórou a faunou. Mezi rostlinami dominovaly přesličky, plavuně a kapradiny. Sladké vody se hemžily raky, několika druhy ryb a žili zde i sladkovodní žraloci. Na břehy jezírek vylézaly nejrůznější druhy obojživelníků. U dna jezírek se vytvořila mrtvá zóna bez kyslíku. Mrtvé organismy, které sem spadly, nepodléhaly rozkladu a vrstvy uhlí je dokonale…
Píše se rok 2023. Z nového kalendáře jsme utrhli sotva pár listů. V šimpanzí expozici dovádí na lanech ve výškách tříletá samice Caila, kterou nahání “tetička” Zizwa. Matka Caily - Zedonja, sleduje vše zdánlivě s nezájmem z rohu ubikace, zavrtaná do dřevité vaty. Samice Brigitte ulehla do svého hnízda, největší spací rezidence tlupy. Samice Maria si před sebou jako kupu peří hrne blok dřevité vaty, který by s námahou uzvedl dospělý mužský. Samec Siri působí, jako by se ho celá scéna netýkala, opřený o své obrovské pěsti, přejíždí pohledem všechny členy v ubikaci. Šimpanzí tlupa je zase pohromadě. Obrázek, jež nebylo možné v …
V pondělí 16. ledna se v zázemí pavilonu afrických kopytníků narodila kobylka zebry bezhřívé. Matkou je zkušená osmnáctiletá Tosia a otcem třináctiletý Kim.Zebry bezhřívé Zoo Plzeň chová od roku 2020, kdy byli dovezeni rodiče hříběte z polské Zoo Borysew. V tom samém roce byl ukončen dlouholetý chov zeber Chapmanových.Hříbě je prozatím očím návštěvníků skryto v teplé stáji, ale za příznivého počasí bude chodit i v zimním období na kratší dobu na venkovní výběh. -mp- 31.1. 2023Foto: František Maňhal a Kristýna Rothová
V poslední listopadový týden roku 2022 jsme odvezli našeho mladého samce levharta čínského do maďarského Szegedu. Transport proběhl na doporučení koordinátora chovu. Na našeho samce čekala v zoo samice a my doufáme, že se brzy podaří rozšířit chov těchto vzácných a ohrožených zvířat.Foto. L. Václavovápublikováno 20.1.2023
Prvním novým přírůstkem Tropického pavilonu Z v expozici Filipíny se v novém roce stala kudlanka korunkatá (Hymenopus coronatus). Jde o atraktivní kudlanku z tropických pralesů jihovýchodní Asie, která svým vzhledem napodobuje květní lístky orchidejí. Tímto se stává nepozornému oku neviditelnou, taktéž i opylujícímu hmyzu, jež jí slouží za kořist. text a foto: Tomáš Winkelhöfer
Poslední měsíc roku 2022 byl na statku Zoo Plzeň ve znamení mláďat. Jako již tradičně se narodila mláďata od ovcí skudde, jehnička a dva beránci, starší z nich se narodil na Štědrý den.Ovce šumavská porodila hned dvojčata, jehničku a beránka. Netradičně zimní vrh mají králíci. Samice moravského modrého odchovává tři králíčata. M. Palacká Ovce skudde
První sameček v historii českých i slovenských zoo se vylíhl dne 9.6. 2022. Jedná se rovněž o první mládě otce i matky; rodiče pocházejí: otec z Weltvogelpark Walsrode (SRN), matka z Vogelpark Avifauna (NED).První papoušci chocholatí přišli do plzeňské zoo již v roce 2018. K sestavení harmonického chovného páru došlo však až v roce 2021. Jsou chování v expozici Nové Kaledonie společně s kagu chocholatými (v Asijské zahradě) nad Pavilonem Zlaté rybky. Samotný odchov probíhal v květnu a červnu, kdy samice na začátku května zasedla na snůšku a po cca 21 dnech vyseděla dvě mláďata. Odchované…
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.